Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami Przedszkole w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Przedszkole Strona główna

Kronika przedszkola w roku szkolnym 2015/2016

 
Powitanie Jesieni
„Jesień w lesie
Jesień w sadzie
Mgiełkę delikatna kładzie…”
 
23  września 2015 roku odbyło się w przedszkolu powitanie Jesieni. Dzieci przyniosły całe bogactwo jej darów: piękne liście, owoce z lasu, sadów i ogrodów. Smerfy i Muminki dumnie prezentowały wyhodowane i zebrane z rodzicami okazy. Z przyniesionych darów wspólnie tworzyliśmy jesienne kompozycje, a owoce i warzywa posłużyły do wykonania smacznych i zdrowych sałatek.
/Opracowała M. Derlich/
 
Przejażdżka bryczką
„Koń kopytem grzebie w trawie
Wozi dzieci po murawie…”
 
 
W pogodny, jesienny dzień zajechały na szkolne boisko dwa piękne konie zaprzężone w malowaną bryczkę. Pan woźnica zaprosił na przejażdżkę dzieci z naszego przedszkola. Smerfy i Muminki podekscytowane uczestniczyły w tej niecodziennej podróży. Za tą niewątpliwą atrakcję dla małych i dużych Panu Antoniemu Mencnarowskiemu serdecznie dziękujemy.
/Opracowała: M. Derlich/
 
 
 Działaj bezpiecznie – pomagaj skutecznie
W ostatnich tygodniach w ramach projektu ,,Działam bezpiecznie, pomagam skutecznie” w naszym przedszkolu dzieci z grupy starszaków wraz z pedagogiem szkolnym ćwiczyły udzielanie pomocy osobom poszkodowanym w wypadku oraz wzywanie pomocy. Muminki bardzo mocno angażowały się w wykonywanie ćwiczeń i chętnie podejmowały się kolejnych zadań. Dzieci uczestniczyły również w konkursie wiedzy. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Kowalczyk, a drugie Rebeka Sadlik oraz Jakub Włosiński. Gratulujemy laureatom i cieszymy z takiej aktywności przedszkolaków. W kolejnych miesiącach nasze przedszkole odwiedzi grupa ratowników medycznych, którzy będą utrwalać z dziećmi nabyte umiejętności.
/Koordynator akcji K. Szkucik-Rewaj/
 
Warsztaty dla dzieci i rodziców
„Mali odkrywcy” w ZSP w Iłownicy
 
 
Dnia 7 października 2015 roku na terenie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy odbyły się warsztaty dla dzieci i rodziców pt. „ Mali odkrywcy”. Organizatorami całej zabawy byli nauczyciele przedszkola działającego przy ZSP w Iłownicy.
Podstawowym celem warsztatów była integracja dzieci i ich rodziców oraz dobra zabawa, której na pewno nie zabrakło. Przedszkolaki, niejednokrotnie wraz ze starszym rodzeństwem, brały udział w różnych zadaniach rozwijających sprawność fizyczną w zakresie motoryki małej i dużej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wykonując ćwiczenia na różnych stanowiskach dzieci mogły rozwijać percepcję wzrokową i słuchową. Zadania zorganizowane przez nauczycieli wpływały także na kształtowanie rozwoju mowy, myślenia, pamięci i koncentracji uwagi.
Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na grupy i otrzymali mapki z zadaniami do wykonania. Były to zadania zręcznościowe, tj. łapanie makaronowych rybek, tor przeszkód,  wykonanie babki z piasku kinestetycznego, rysowanie podanego wzoru na tacce z kaszą czy malowanie i ozdabianie kamieni. Pojawiły się także uwielbiane przez dzieci różnego typu zagadki: muzyczne, dotykowe, smakowe, logopedyczne. Dużą atrakcją dla najmłodszych uczestników był nieznany wcześniej „magiczny piasek”. Zabawa z Kinestic Sand jest bardzo przyjemna, piasek łatwo poddaje się modelowaniu, do tego jego ciągły ruch działa bardzo relaksująco. Piasek kinestetyczny to również bardzo dobre narzędzie terapeutyczne, które może być stosowane w terapii SI, przy nadwrażliwości dotykowej oraz przy wzmocnieniu pracy ręki.
     Po ukończeniu zaplanowanych konkurencji dzieci zostały nagrodzone  medalem „Małego odkrywcy” oraz miały możliwość zrobienia sobie zdjęcia w przebraniu detektywa. Organizatorzy zaprosili także wszystkich do bufetu na kiełbaski z grilla i coś słodkiego.  Warsztaty zakończyły się miłą niespodzianką – puszczaniem olbrzymich baniek mydlanych na boisku szkolnym, które dla dzieci okazały się niesamowitą frajdą.
Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów. Dziękujemy także rodzicom i ich dzieciom za udział  we wspólnej zabawie oraz zebrane wolne datki na rzecz przedszkola. Mamy nadzieje, że warsztaty odbędą się znów w przyszłym roku.
/Nauczyciele przedszkola ZSP Iłownica/

„Kiedy owoce, warzywa na stole mam
to wtedy wiem, że o zdrowie dbam.”

 
Październik to w naszym przedszkolu miesiąc warzyw i owoców. To także dobra okazja do realizacji zajęć kulinarnych, w czasie których dzieci uczą się przez działanie, nabywają praktyczne umiejętności oraz poznają zasady estetycznego przygotowywania posiłków.
W obecnym roku szkolnym pierwszym zadaniem dzieci było wykonanie soku warzywno – owocowego. Aby sprostać takiemu wyzwaniu przedszkolaki najpierw zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem sokowirówki, a następnie wspólnie z nauczycielem robiły sok jabłkowo-marchewkowy, który był prawdziwą "bombą witaminową". Samodzielnie wykonany sok smakował bardziej niż ten gotowy kupiony w sklepie.
Przedszkolaki miały także możliwość wykonywać  kolorowe sałatki warzywno-owocowe.  Smerfy i Muminki doskonaliły swoje umiejętności posługiwania się plastikowym nożem, kroiły warzywa w kostkę za pomocą sitka do sałatki oraz prezentowały efekty swojej pracy. Robieniu sałatek towarzyszyły  bardzo  duże emocje. Zajęcia te przyniosły dzieciom dużo radości i satysfakcji – wszyscy byli bardzo zadowoleni z efektów swoich działań.
/Opracowała A. Mleczko/
 
 
Wycieczka do Koziej Zagrody
 
 
W październiku grupa Muminków wybrała się na wycieczkę do Koziej Zagrody w Brennej. Czekała tam na nich prawdziwa gazdowska uczta - degustacja chleba z konfiturami z Koziej Zagrody, pyszna kawa zbożowa z mlekiem. W czasie zorganizowanych warsztatów zerówkowicze mieli okazję upiec tradycyjny chleb oraz w góralskiej chacie uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych. Najwiekszą "frajdą" było karmienie kóz.
/Organizator wycieczki: A. Bronowska/
 
 
,,Zdrowy Styl Życia”
 
We wtorek 24 listopada 2015 roku odbył się w naszym przedszkolu Dzień Profilaktyki pod hasłem ,,Zdrowy Styl Życia”.  Dzieci z grupy Muminków wystąpiły dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Smerfom bardzo podobały się piosenki i inscenizacje przygotowane przez Starszaki. Dodatkowo dzieci oglądały prezentację dotyczącą ,,Zdrowego Stylu Życia”. Przedszkolaki uczyły się również wyróżniać i nazywać zdrowe zachowania. Na zakończenie akcji dzieci degustowały pyszne i zdrowe owocowe i warzywne przekąski. W naszym przedszkolu planujemy jeszcze wiele podobnych projektów, w których dzieci będą mogły poszerzać swoją wiedzę o zdrowiu i równocześnie dobrze się bawić.
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/

"Spotkania z ciekawymi ludźmi"
„Najważniejszą rzeczą jest to, 
aby nauka była dla dziecka radością
i wyzwoleniem własnej twórczości”

 
20 listopada w ramach cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” przedszkolaki miały okazję poznać lokalną artystkę - panią Marzenę Iskrzycką z Landeku. Tematyką  jej obrazów są m.in: ludzie, stare historie z magicznymi wątkami, w których malarka odkrywa magię dawnych chwil oraz  wszystko, co inspirujące - nawet mała mróweczka. Maluje głównie farbami olejnymi z wykorzystaniem techniki szpachlowej. Nie jest to jedyny talent jaki posiada. Spod jej rąk wychodzą piękne ceramiczne anioły. Podczas spotkania w naszym przedszkolu artystka opowiedziała  dzieciom, jak powstają jej obrazy oraz jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich prac. Zwieńczeniem spotkania było malowanie wspólnego, pamiątkowego obrazu w każdej grupie.Malarka udzielała dzieciom wskazówek i towarzyszyła im w pracy twórczej. Piękne obrazy powstały wyłącznie z rąk małych artystów. Dzieci z wypiekami na twarzy oglądały powstawanie dzieła i zgromadzone na stole akcesoria plastyczne. Na zakończenie pozowały do wspólnego zdjęcia z artystką. Serdecznie dziękujemy pani Marzenie Iskrzyckiej za przybycie do naszej placówki.
 /Opracowała: A. Mleczko/
 

Wyjazd na musical
 
W czwartek 26 listopada dzieci z klas 1-3 oraz „zerówki” wyjechały do Czechowic-Dziedzic do kina Świt na musical pt. „Piękna i Bestia”. Widowisko zostało przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa.
Piękna, dobra córka chcąc ocalić życie ojca udaje się do mrocznego zamku Bestii. Tam zostaje uwięziona. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy uroczej Belli. Wszystkich zachwyciła bajkowa scenografia, kolorowe kostiumy, oświetlenie. Znakomite piosenki  przeniosły nas w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów. 
Ta piękna opowieść o miłości i przyjaźni dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. Mali widzowie wrócili do szkoły zachwyceni i oczarowani musicalem i całą jego oprawą.
/Opracowała V. Giżycka/
 
 
Świeto Pluszowego Misia
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły do przedszkola swoją ulubioną przytulankę. Były „misiowe” wierszyki i piosenki ,zabawy ruchowe i plastyczne. Każdy Smerf z radością prezentował koleżankom i kolegom swojego pluszowego ulubieńca.
Ogromną niespodzianką dla maluchów było spotkanie z Kubusiem Puchatkiem, który zaprezentował inscenizację wiersza ”Miś uciekł z ZOO”. Ze słynnym Misiem uczciliśmy święto „małym Conieco” przygotowanym przez jedną z mam.
Wszystkie przedszkolaki z przejęciem wysłuchały wiersz „Naprawiamy misia” Czesława Janczarskiego i obiecały dbać o zabawki.
Wszystkim osobą, które przyczyniły się do uświetnienia obchodów Dnia Pluszowego Misia serdecznie dziękujemy.
/Opracowała: M. Derlich/

Mikołajkowe spotkania!!!
Jak co roku nasze pociechy w ZSP w Iłownicy odwiedza szczególny gość – św. Mikołaj. W asyście dwóch pomagierów: diabła Kluski i anioła Paluszka Święty odwiedził wszystkie dzieci naszej placówki, nie zapominając też o przedszkolakach. Przechodząc z klasy do klasy Mikołaj wręczał podopiecznym drobne upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Dzieci w zamian śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki naszym gościom. Niektórzy z wypiekami na twarzach bali się podejść do niecodziennego gościa. Cała zabawa trwała prawie dwie godziny. Po zakończonej akcji Mikołaj opuścił szkołę kierując swoje sanie zaprzężone w renifery do następnej placówki, gdzie oczekiwały na niego równie podekscytowane dzieciaki.
Dziękujemy rodzicom, dzięki którym nasze pociechy mogły cieszyć się w ten wyjątkowy dzień.  Szczególne podziękowania dla Mikołaja oraz pomocników oddelegowanych na ten dzień z jaworzańskiego Ośrodka Wychowawczego. Jak widać chłopaki też potrafią stanąć na wysokości zadania i ze swego wnętrza wydobyć niezmierzone pokłady dobroci.
/Tajny korespondent do współpracy ze św.  Mikołajem/ Spotkanie z policjantami
 
W ramach Przedszkolnego Programu Profilaktyki odbyło się spotkanie dzieci z funkcjonariuszami Policji z Jasienicy. Przedszkolaki uczyły się odróżniać zachowania bezpieczne od ryzykownych i pogłębiały swoją wiedzę odnośnie pracy policjanta. Najwięcej radości sprawiło dzieciom przymierzanie stroju policjanta, a w szczególności kamizelki kamienioodpornej. Nie brakowało również chętnych do wspólnego zdjęcia z naszymi gośćmi. Przedszkolaki obiecały Policjantom, że zawsze będą podróżowały z swoimi rodzicami zapięte w bezpiecznych fotelikach, a w czasie spacerów nie zapomną o odblaskach!
/Organizator spotkania K. Szkucik-Rewaj/

Dzień Babci i Dziadka


W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iłownicy zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadkato dzień niezwykły, zarówno dla dzieci, jak i szanownych gości.  W ten dzień dane jest nam okazać wdzięczność  dziadkom za ich bezwarunkową miłość do swoich wnucząt. Każdy z nas, kto spędził z Nimi swoje dzieciństwo, wie, jak wiele uczuć i pięknych momentów doświadczył w kontakcie z tymi kochanymi osobami.
21 stycznia nasi goście licznie przybyli  na uroczystość. Dzieci z grupy „Muminków’ przedstawiły inscenizację „Spotkanie bajek”, „Smerfy” zaprezentowały piękny program artystyczny. Dziadkowie gorąco oklaskiwali występy, a niejednemu z nich zakręciła się łza w oku.
Przedszkolaki złożyły babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia, wręczając upominki, a następnie zaprosiły gości na słodki poczęstunek i film „Kilka chwil z życia przedszkola”. Atmosfera uroczystości była podniosła i rodzinna. To wyjątkowe spotkanie było pełne radości i szczęścia. Dziadkowie byli dumni ze swoich wnuków, a wnuczęta szczęśliwe, że mogły gościć swoich najbliższych. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków. Szczególne podziękowania należą się również rodzicom zaangażowanym w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości.

Bal karnawałowy
„…Był karnawał. W karnawale wszyscy bardzo lubią bale…”

 
22 stycznia tego roku sala gimnastyczna w Zespole Szkolno Przedszkolnym zamieniła się salę balową. Pilot –Sebastian Chmiel i stewardesa-Katarzyna Pasierbek zaprosili dzieci z naszego przedszkola w niezapomnianą taneczną podróż. Wszystkie królewny i królewicze, wróżki i wojowie, biedronki, pszczółki i motylki oraz kowboje, supermeni i spidermenki bawili się świetnie. Czar tych ulotnych chwil uwieczniła pani Gabriela Setla - mama Jagody, za co serdecznie dziękujemy.
 /Opracowała M. Derlich/

Światowy Dzień Zespołu Downa
18 marca w naszym Zespole został ogłoszony „Dniem kolorowych skarpet”. W tym dniu zakładając skarpety nie do pary wyrażaliśmy naszą akceptację i tolerancję wobec osób z Zespołem Downa. Dzieci dowiedziały się, że Zespół Downa nie jest chorobą (nie da się go wyleczyć). Wszystkie zaburzenia w funkcjonowaniu wywołane są nadmiarem chromosomów w 21parze (tutaj zamiast dwóch są trzy chromosomy). Osoby takie są bardzo wrażliwe i uczuciowe. Są szczęśliwe, kiedy okaże się im serdeczność i akceptację. Przedszkolaki z powagą obejrzały prezentację multimedialną o tym jak w prosty sposób okazać pomoc ludziom z różnymi niepełnosprawnościami. Dbajmy o to, aby nasze pociechy wyrosły na ludzi czułych na potrzeby innych.
 /Opracowała M. Derlich/

„Gdzie znaleźć Wiosnę?”


„Gdzie znaleźć wiosnę?
- Dziwne pytanie, bo każda wiosna odpowie na nie…”
Przedszkolakom w odkrywaniu Wiosny pomogli uczniowie z klas Ia i Ib. Zaprezentowali piękne wiosenne spektakle wywołując w małych widzach emocje. Ucząc i bawiąc zarazem podpowiedzieli, że  „Wiosna to każdy kwiatek, motylek, pszczoła, to pierwszy listek co się zieleni, to ptak co pierwsze buduje gniazdo, to pierwszy deszczyk i tęcza każda”. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Paniom Beacie Małysiak i Annie Wilczyńskiej za zaproszenie w zaczarowany świat teatru dziękują zachwycone przedszkolaki z wychowawczyniami.
/Opracowała M. Derlich/


Śląskość w przedszkolu
Wiosną w naszym przedszkolu dzieci uczestniczą w zajęciach, w czasie których poznają bliżej tradycje, gwarę, stroje regionalne Śląska Cieszyńskiego. W czasie zabawy uczą się nowych piosenek ludowych takich jak ,,Dookoła ciemny las”, czy tradycyjne i bardzo znane ,,Szła dzieweczka” Chętnie poznają również regionalne tańce takie jak ,,Trojak” i ,,Kołomajki”. Nasze przedszkolaki z pewnością w przyszłości już, jako uczniowie zasilą szeregi szkolnego zespołu regionalnego Szwarne Dziecka.
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/


Maraton najmłodszych
Dzisiaj tj. 17 maja 2016 przedszkolaki z ZSP w Iłownicy wzięły udział  w II Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków ,,Sprintem do maratonu" organizowanym  przez miesięcznik ,,Bliżej Przedszkola". Jego celem jest popularyzowanie biegów wśród dzieci, upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Zanim nasi mali długodystansowcy stanęli na starcie, otrzymali numery startowe oraz wzięli udział w krótkiej rozgrzewce. W sumie prawie czterdzieścioro dzieciaków pokonało dystans 5550 metrów. Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Cenne precjoza wręczone zostały przez: Przewodniczącą Rady Rodziców Anitę Budny,   przedstawiciela „Spójni Landek” Zbigniewa Orawca oraz przedstawiciela Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  OSP w Iłownicy Grzegorza  Grelowskiego.  Podczas biegu sportowców dopingowali uczniowie klasy V, którzy z podziwem patrzyli na małych sportowców. Organizatorami maratonu byli: wych. Agnieszka Bronowska, wych. Anna Mleczko, nauczyciel wychowania fizycznego - Marcin Sobala.

Warsztaty Smerfa Osiłka
przy ZSP w Iłownicy

Wiosna w pełni: pachnie, śpiewa, grzeje słońcem i muska wietrzykiem, a to wszystko zachęca do podziwiania i czerpania radości z otaczającej nas przyrody. Możemy poznawać piękno świata na różnesposoby. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważna w prawidłowym rozwoju dzieci jest harmonia wszystkich zmysłów. W zabieganej codzienności zapominamy jak wiele radości i frajdy może dać wspólna zabawa, odkrywanie talentów naszych pociech i wspólne podziwianie świata.
W tych jakże przyjemnych okolicznościach wiosennej aury przedszkolaki z ZSP w Iłownicy wraz z wychowawcami zaprosiły swoich rodziców, aby zaprezentować umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne, a nade wszystko wyrazić swoją miłość i wdzięczność. Dzieci uhonorowały rodziców medalami „Super-MAMY” i „Super-TATY”.
Po występie przedszkolaki wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach „Smerfa Osiłka”. Każde dziecko zostało wyposażone w mapę-plan działania, na której zbierało potwierdzenie wykonania poszczególnych zadań. Wspomagane przez najbliższych, ruszyło na  spotkanie przygody.
Chodzenie po linie rozpiętej pomiędzy drzewami, tor przeszkód na świeżym powietrzu, skoki na trampolinie, przejazd na jeździku równoważnym i chodzenie na szczudłach to stanowiska rozwijające orientację w przestrzeni, równowagę i motorykę dużą. „Szukanie złota”, łapanie baniek mydlanych i łączenie konstrukcji z elementów piankowych oraz balonowy hokej na trawie rozwijały wyobraźnię, myślenie i koordynację wzrokowo ruchową potrzebne do nauki czytania i pisania. Kręcenie się w bączku – choć wyglądało to zabawnie – miało na celu stymulację układu przedsionkowego, którego praca koordynuje ruchy oczu i ciała, a także pomaga zapobiec upadkowi po potknięciu. Nie zabrakło stanowiska muzycznego z perkusją i gitarą elektryczną. Tam można było rozwijać zmysł słuchu i pamięć słuchową  oraz wspomnianą już wcześniej koordynację wzrokowo – ruchową.
Dla dzieci szczególnie ważna jest wspólna zabawa z rodzicami, podczas której wzmacniane są więzi emocjonalne, poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie. Dzięki warsztatom rodzice mieli okazję przekonać się o tym, jaka jest sprawność ich pociech i jak wspierać je w harmonijnym rozwoju. Po wykonaniu wszystkich zadań każdy uczestnik został udekorowany przez panią Dyrektor Ewę Sowę medalem „Smerfa Osiłka”.
Ruch wzmaga apetyt, nic więc dziwnego, że wokół rozpalonego ogniska zgromadzili się amatorzy pieczonej kiełbasy. Jak w harcerskiej piosence rozeszliśmy się do domów, kiedy dogasł ognia blask, niosąc w sercach nadzieję, że przy innym ogniu, w inny czas spotkamy się znów.
Wszystkim uczestnikom: rodzicom i dzieciom, a w szczególności osobom , które przyczyniły się do zorganizowania warsztatów i użyczyły sprzętów serdecznie dziękujemy.
/Nauczyciele przedszkola ZSP w Iłownicy/
 


„Niespotykany gość wśród przedszkolaków”

Dnia 24 maja 2016 roku dzieci naszego przedszkola ZSP w Iłownicy odwiedził specjalny gość - pies Lija wraz ze swoim opiekunem. W czasie spotkania dzieci uczyły się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z psem,  karmić i dbać o czworonoga. Miały również okazję podziwiać „psie sztuczki”. Nie lada gratką było dla przedszkolaków głaskanie zwierzaka i przełamywanie w ten sposób lęku przed czworonogami. Nie wszyscy wiedzą, że bezpośredni kontakt ze zwierzętami  przezwycięża, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa.
Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii i przyjemności. Będziemy miło wspominać to spotkanie.
/Opracowała A. Bronowska/
 
 

Dzień Dziecka

Wszystkie dzieci bardzo lubią zwierzęta. Chcąc rozbudzać, pielęgnować i wzmacniać zainteresowania światem zwierząt,  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z okazji Dnia Dziecka  zorganizowano mini zoo. Dzieci miały okazję podziwiać milusińskich przyniesionych przez naszych uczniów. W tym roku były to ryki, chomiki, świnka morska, żółw. Mini zoo zorganizowała Magdalena Derlich i Agnieszka Bronowska. Nie jest to jedyne nasze spotkanie ze zwierzętami organizowane  w naszej szkole. W maju w przedszkolu i klasie 2  gościł tata Julianki i Jędrzeja – pszczelarz z zamiłowania. Opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy o życiu pszczół. Na początek zaprezentował ubiór pszczelarza: kombinezon w białym kolorze ( jasny kolor nie drażni pszczół ), nakrycie głowy - kapelusz ze specjalną siatką ochronną. Przedstawił on podstawowe informacje o życiu pszczół, znaczeniu ula oraz zaprezentował narzędzia pszczelarskie. Dzieci miały również możliwość oglądania pszczół w specjalnie przeszklonych ulach pokazowych. Inne atrakcje, które czekały tego dnia na dzieci, to samodzielny wyrób świec z wosku pszczelego oraz degustacja miodu.
Z okazji Dnia Dziecka oprócz tradycyjnych rozgrywek sportowych pani pedagog Katarzyna Szkucik - Rewaj przeprowadziła konkurs podsumowujący projekt  prowadzony w naszej szkole „Poznaj zanim ocenisz - Zespół Tourette’a”. Nagrodzeni uczniowie otrzymali koszulki i długopisy otrzymane w ramach  programu  „Z Tourettem po Polsce”– przeciw wykluczeniu chorych realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
W chwilach wolnych od  nauki i zabawy przeprowadzono z uczniami pogadankę na temat „Bezpieczna przerwa”, „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Zagrożenia na wsi”.
/Opracowała A. Bronowska/