e-twinning

Program e-Twinning  w przedszkolu w ZSP w Iłownicy

We wrześniu przedszkolaki z grupy Muminków z ZSP w Iłownicy uczestniczyły w projekcie e-twining pod nazwą „Maya the Bee travels around the world”. Nasze przedszkole odwiedziła maskotka pszczółki Maya –pochodząca z Chorwacji. Maya odwiedza przedszkola i szkoły z  całego świata biorące udział w projekcie i poznaje okolice, tradycje, kulturę danego kraju. W naszej szkole Maya przebywała od 23 września do 26 września. Przedszkolaki na spotkanie Maya czekały już kilka miesięcy, a jej przygody w różnych krajach  obserwowały na platformie TwinSpace.

W czwartek Maya wzięła udział w zajęciach z rytmiki i języka angielskiego, zwiedziła naszą jadalnię i poznała nasze kąciki zabaw w sali. 24 września odwiedziła nas Pani jesień, a pszczółka miała okazję poznać charakterystyczne warzywa, owoce, liście kwiaty występujące w Polsce, które oczywiście przyniosły nasze Muminki.  W weekend także nie próżnowała spędziła go w rodzinach naszych Muminków w Landeku i w Iłownicy.  Maya miała okazję poznać rodzinę Sadlików i iłownicki krajobraz, zagrać w szachy z Julią.  Kuba zabrał Maya na przejażdżkę   z kierowcą rajdowym, a Anielka i Filip  zabrali pszczółkę do Bielska – Białej na spotkanie z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem. Weekend May został udokumentowany przez rodziców naszych przedszkolaków  w specjalnie przygotowanym zeszycie. Za co serdecznie dziękujemy! W poniedziałek Muminki zaprezentowały zajęcia edukacyjne  prowadzone w zerówce.  Po obiedzie nasz gość wyruszył na spacer nad nasze stawy, gdzie miał okazję zobaczyć bażanta, żaby, czaplę siwą, mewy, łabędzie, kaczki. Z bogatym bagażem przygód Maya został wysłana do Łotwy, a jej podróż nadal będziemy śledzić na platformie. Pobyt Maya został  bogato udokumentowany- szczegóły można zobaczyć na stronie przedszkola ZSP w Iłownicy.

Podsumowanie projektu:
Pszczółka Maja - film
zajęcia z rytmiki - film
zajęcia z języka angielskiego - film

- Welcome to Iłownica!
Maya the Bee travels around the world

Projekt E-twining – rok szkolny 2017/2018
CAN I BE YOUR FRIEND?- Projekt E-twining rozpoczęła szkoła Como z Włoch. Celem projektu było poznanie szkoły i kultury dzieci z całego świata. Projekt miał również zachęcić dzieci do nauki języka angielskiego. Nasza szkoła zaprezentowana została w krótkim filmie przygotowanym ze zdjęć wykonywanych podczas zajęć w zerówce. Tegoroczni pierwszoklasiści zaprezentowały hymn naszej szkoły „Nasze miejsce na ziemi”.
Podsumowanie projektu: film
/Opracowała A. Bronowska/

Our school is situated in the south of Poland, in small village Iłownica, near Bielsko-Biała. In our school building there is a primary school and a kindergarden.
There are two groups in the kindergarden – the older one and the younger one.
We are the older group. There are 25 preschoolers in our group. We always start classes at 8 o’clock. After breakfast, which we have in the school canteen, we’ve got different classes such as: reading books, learning letters and numbers, counting, singing, making things, playing together. Our teacher often plays the guitar and we sing together. Twice a week we have PE in the school gym, we like it very much. We play with balls and dance every day. Once a week we have rhythmics classes. We play with a music and learn dancing. Twice a week we have English lessons and Religion Education. We also learn playing chess.
When the weather is nice we often spend time outside. We walk or play in the playground. We like observing nature which surround us.
In January we always invite our grandfathers and grandmothers to kindergarden for the Grandparents’ Day. We prepare for them a special performance and presents.
In May we always have a performance for our parents.
Twice a year there are workshops for children and their parents in our kindergarden. The name of October’s workshop was: “Science – my passion”. We made different experiments, brain teasers, art works. We could observe stars by projector and live animals such as: tortoise, parrot and python. Firefighters from our village told us about afterdamp – how dangerous and risky it is.
Every year, on the 25th of November we celebrate “Teddy Bear’s Day”. Children can take their mascots at this day. They always describe them and play with them.

In our kindergarden we’ve got meetings with “interesting people”. This year we’ve met a singer and pianist and a miner. We couldlisten a beautiful_oncert. Ourguesttookus to a wonderfulmusicworld.Thanks to meeting with a miner we learnt about his difficult job. He also showed us miner’s equipment and hisuniforms. The meetingswereveryinteresting and informative.

Every year, before Christmas Santa Claus always visits us with an angel and a devil. He always brings presents for children. We like singing carols. We visit with Christmas wishes our retiredemployees and a disabledboy who lives in our village.

The tradition of our school is that preschoolers prepare the celebration of the beginning of school year which is on the 1st of September. There is a first grade swearing-in ceremony. The headmaster puts a big, long pencil on the pupils’ shoulders and says: I’m swearing-in you for a pupil. In September we sang our school’s anthem.