Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami Przedszkole w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Przedszkole Strona główna

Kronika przedszkola w roku szkolnym 2016/2017

 
Powitanie Jesieni
 
Idzie lasem Pani Jesień
Jarzębinę w koszu niesie
Daj korali nam troszeczkę
Zawiążemy na niteczkę….
 
 
23 września w przedszkolu odbyło się powitanie Jesieni. Już od rana przedszkolaki przynosiły różne dary jesieni, aby każda sala przedszkolna mogła zamienić się w mini sad. W naszych koszyczkach na pięknie ustrojonych stołach znalazły się, owoce, warzywa, żołędzie, kasztany i kolorowe liście. Wszyscy ubraliśmy się w jesienne kolory i zaprosiliśmy naszego gościa do wspólnej zabawy. 
/Opracowała M. Dyk/
 

Dzień Chłopaka

,, W kalendarzu wielka draka,
już niedługo Dzień Chłopaka,
my dziś o was pamiętamy
i życzenia wam składamy."
 
30 września w przedszkolu odbył się Dzień Chłopaka. Panie wraz z dziewczynkami z grupy  Smerfów i Muminków przygotowały w tym dniu liczne atrakcje dla chłopaków. Były życzenia, słodkości  i prezenty. 
/Opracowała M. Dyk/

Pszczółka MAYA

We wrześniu przedszkolaki z grupy Muminków z ZSP w Iłownicy uczestniczyły w projekcie e-twining pod nazwą „Maya the Bee travels around the world”. Nasze przedszkole odwiedziła maskotka pszczółki Maya –pochodząca z Chorwacji. Maya odwiedza przedszkola i szkoły z  całego świata biorące udział w projekcie i poznaje okolice, tradycje, kulturę danego kraju. W naszej szkole Maya przebywała od 23 września do 26 września. Przedszkolaki na spotkanie Maya czekały już kilka miesięcy, a jej przygody w różnych krajach  obserwowały na platformie TwinSpace. 
W czwartek Maya wzięła udział w zajęciach z rytmiki i języka angielskiego, zwiedziła naszą jadalnię i poznała nasze kąciki zabaw w sali. 24 września odwiedziła nas Pani jesień, a pszczółka miała okazję poznać charakterystyczne warzywa, owoce, liście kwiaty występujące w Polsce, które oczywiście przyniosły nasze Muminki.  W weekend także nie próżnowała spędziła go w rodzinach naszych Muminków w Landeku i w Iłownicy.  Maya miała okazję poznać rodzinę Sadlików i iłownicki krajobraz, zagrać w szachy z Julią.  Kuba zabrał Maya na przejażdżkę   z kierowcą rajdowym, a Anielka i Filip  zabrali pszczółkę do Bielska – Białej na spotkanie z Reksiem, Bolkiem i Lolkiem. Weekend May został udokumentowany przez rodziców naszych przedszkolaków  w specjalnie przygotowanym zeszycie. Za co serdecznie dziękujemy! W poniedziałek Muminki zaprezentowały zajęcia edukacyjne  prowadzone w zerówce.  Po obiedzie nasz gość wyruszył na spacer nad nasze stawy, gdzie miał okazję zobaczyć bażanta, żaby, czaplę siwą, mewy, łabędzie, kaczki. Z bogatym bagażem przygód Maya został wysłana do Łotwy, a jej podróż nadal będziemy śledzić na platformie. Pobyt Maya został  bogato udokumentowany- szczegóły można zobaczyć na stronie przedszkola ZSP w Iłownicy. 
 
Wycieczka przedszkolaków
w bajkowy świat
W dniu 3 października wcześnie rano, mimo deszczowej aury, przedszkolaki z grupy Muminków wyjechały do Bielska – Białej do Studia Filmów Rysunkowych. Dzieci w czasie dwugodzinnego pobytu w SFR przeniosły się w bajkowy świat Bolka i Lolka oraz  Reksia .  Dowiedziały się, jak realizowano  filmy animowane dawniej, a jak robi się to dzisiaj. Jedna rzecz nie zmieniła się, nadal pierwsze rysunki ręcznie rysuje się na kartce. Po zwiedzeniu pomieszczeń studia wycieczkę zakończyła wizyta w kinie Studio. Tam przedszkolaki obejrzały przygody Bolka i Lolka, Reksia oraz poznały Lisa Leona.
 W drodze powrotnej dzieci odwiedziły pobliską Galerię Stracha Polnego. Pan Florian Kohut bardzo serdecznie przywitał małych gości i zapoznał ich ze swoją twórczością. Techniki dzieł pana Kohuta są różne: od pasteli, poprzez akwarele, do obrazów olejnych, reprezentujących niepowtarzalny styl. Uwagę naszych przedszkolaków  poza obrazami przyciągały  zgromadzone wokół  Galerii strachy polne.
Uśmiech i zadowolenie przedszkolaków odpędziły deszczowe chmury, dzieci pełne wrażeń wróciły do domu.
/Opiekun wycieczki A. Tolasz/
 
 

„Święto Pieczonego Ziemniaka”
Ziemniaki w naszej tradycji i kulturze kulinarnej zajmują niebagatelne miejsce. Kluski śląskie, pyzy ziemniaczane, kopytka, pyry z gzikiem czy placki ziemniaczane, to tylko niektóre z popularnych ziemniaczanych potraw. Nic więc dziwnego, że ziemniak doczekał się swojego dnia w kalendarzu. Przypada on na czas zakończenia ziemniaczanych zbiorów tj. 21 października. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy „Smerfy” i „Muminki” wraz ze swoimi bliskimi 10 października wzięły udział w zajęciach otwartych o smacznej nazwie „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Celem tego spotkania było budowanie i pogłębianie wzajemnych relacji między dziećmi, rodzicami i nauczycielami. Wszak każde dziecko jest skarbem, a zadaniem nas dorosłych jest wspieranie ich rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Najpierw dzieci zaprezentowały rodzicom swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Następnie wyposażone w mapki wyruszyły na poszukiwanie przygód. Przygotowane stanowiska dawały okazję do rozwijania tężyzny fizycznej na stanowiskach sprawnościowych takich jak bieg w workach, tor przeszkód czy rowerek równoważny. Podpowiadały jak kreatywnie spędzać czas ze swoimi pociechami tworząc niepowtarzalne „kasztankowe ludki”, ziemniaczane stempelki czy malując pędzlem na folii. Uruchamiały nasze zmysły na stanowiskach z zagadkami dotykowymi i zapachowymi. Nie mogło zabraknąć miejsca gdzie propagowano zdrowy tryb życia i odżywiania. Dodatkową atrakcją nie tylko dla dzieci była możliwość przećwiczenia sposobu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem doświadczonego instruktora i jego asystentki. Każdy uczestnik warsztatów w nagrodę zdobywał pieczonego ziemniaka, którego mógł spożyć w zorganizowanej przy wydatnym udziale hojnych rodziców „przedszkolnej spiżarni”. Można tam było nabyć domowe smakołyki w postaci różnych przetworów i wypieków. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję spotkać się w równie miłej atmosferze aby wspólnie rozbudzać w naszych dzieciach ciekawość świata, chęć uczenia się, rozwijać zdolności i poczucie własnej wartości, aby wyrosły na twórczych, kreatywnych i wrażliwych dorosłych Ludzi. Za wszelką pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia serdecznie dziękujemy.
 
/Nauczyciele przedszkola w ZSP w Iłownicy/Dzień Pluszowego Misia


,,PLUSZOWY MIŚ, Z WYSTAWY MIŚ
NA SPACER CHCIAŁ, DO DZIECI IŚĆ
A ŻE BYŁ ZUCH, TEN DZIELNY MIŚ
ZASTUKAŁ DO, PRZEDSZKOLNYCH DRZWI,

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia . Do naszego przedszkola misie przybywały już od wczesnych godzin rannych, staranie pielęgnowane przez swoich właścicieli . Z godziny na godzinę można było zobaczyć wiele różnych i kolorowych misiów z których każdy był niepowtarzalny. Dla przedszkolaków był to wyjątkowy dzień , bo mogły zabrać do przedszkola swoich ulubieńców i wspólnie z nimi spędzić dzień. Tego dnia nie zabrakło wspólnego tańca, nauki i zabawy.
/Opracowała M. Dyk/
 
Spotkanie z malarką

Pod koniec listopada odwiedziła nas Pani Marzenka, która wprowadziła dzieci w tajniki malarstwa.  Tematem naszej pracy był pluszowy miś, którego święto niedawno obchodziliśmy. Nasz gość opowiedział dzieciom czym się zajmuje i na czym polega jego praca. Następnie zaprosił dzieci do wspólnego malowania. Każdy z przedszkolaków mógł spróbować swoich sił i wspólnie stworzyć wielkie dzieło. Był to dla nas bardzo mile i twórczo spędzony czas.
/Opracowała M. Dyk/
 

Dzień Życzliwości
,,Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy”
 
 
Na przekór szarym, deszczowym, jesiennym dniom z radością i słonecznymi uśmiechami 29.11.2016. świętowaliśmy ,,Dzień Życzliwości”. Najstarsi uczniowie tego dnia serdecznie witali wszystkich wchodzących do szkoły rodziców, pracowników szkoły, uczniów i przedszkolaków. Wręczali plakietki z uśmiechniętymi buziami życząc każdej osobie miłego dnia. Uczniowie w czasie przerw rozdawali również ,,darmowe uściski” pokazując tym samym jak ważna jest bliskość i przyjaźń oraz dobra, serdeczna atmosfera. Przypomniała o tym również w czasie podsumowania Dnia Życzliwości pani dyrektor Jolanta Zienkiewicz, która została uhonorowana specjalnym ,,Orderem Uśmiechu”. Pani Zienkiewicz zwróciła się z prośbą, aby przyjazne nastawienie do świata i serdeczny, dodający każdemu człowiekowi piękna uśmiech, gościł na twarzy każdego ucznia oraz uczennicy każdego dnia, nie tylko od święta. Należy również podkreślić, że przedszkolaki i uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, a członkowie Samorządu Szkolnego przypomnieli historię Dnia Życzliwości. Same obchody ,,Dnia Życzliwości” były poprzedzone wieloma przygotowaniami. Uczniowie i przedszkolaki  uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych dotyczących życzliwości, wykonywały ordery uśmiechu i plakaty. Ćwiczyły również postawę życzliwości i otwartości poprzez udział w różnych akcjach pomocowych np. Dyskotece Życzliwości, z której dochód został przeznaczony na akcję Pola Nadziei, a także akcji zbiórki pokarmu dla zwierząt ze schroniska ,,Reksio” i akcji ,,Góra Grosza”. Mamy nadzieję, że w naszej szkole Dzień Życzliwości stanie się coroczną tradycją.
 
/K. Szkucik – Rewaj/

Święty Mikołaj przybywa
W mroźny grudniowy poranek 6 dnia miesiąca wszystkie przedszkolaki z wypiekami na buziach nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków. Małe serduszka z drżeniem wyczekiwały spotkania z ulubionym Świętym Mikołajem. Wielka była radość naszych pociech kiedy wreszcie ujrzały w asyście Anioła i Diabła wyczekiwanego gościa. Najpiękniej jak potrafią zaśpiewały piosenkę, z serca popłynęły słowa wiersza. Wszyscy z uwagą słuchali życzeń od Mikołaja o tym jakim skarbem jest szczęśliwa i kochająca rodzina. Każdy przedszkolak cierpliwie czekał na swoją kolej i z uśmiechem na twarzy pozował do zdjęcia z upominkiem w dłoni.
Naszemu zaprzyjaźnionemu Mikołajowi i jego pomocnikom serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy jego wszystkich podopiecznych z Ośrodka Wychowawczego w Jaworzu. Rodzicom, którzy przygotowali upominki dla wszystkich dzieci i nie tylko, pani Gabrieli Setli za coroczną oprawę fotograficzną przedszkolnych uroczystości serdecznie dziękujemy.
/Opracowaa M. Derlich/
 

Spotkanie z policjantem

W ZSP Iłownica duży nacisk kładziemy na edukację związaną  z bezpieczeństwem dzieci. W naszych działaniach wspierają nas Policjanci z KP w Jasienicy, którzy chętnie odwiedzają nasze przedszkole. W ramach edukacji w tym kierunku przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z Dzielnicowymi Gminy Jasienica. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do przedszkola, a w szczególności konieczności korzystania z fotelików i zapinania pasów bezpieczeństwa. Policjanci omówili także zasady zachowania w kontakcie z agresywnym psem. Dzieci ćwiczyły pozycję ,,żółwia”, która znacznie zmniejsza ryzyko bycia pogryzionym. Goście zwrócili również uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi i omówili sposoby unikania ich. Przedszkolaki szczególnie cieszyły się z możliwości przymierzenia kamizelki kuloodpornej i kasku ochronnego używanego w szczególnie niebezpiecznych akcjach. Dzieci w trakcie spotkania zadawały naszym Dzielnicowym bardzo wiele pytań i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Już dziś widać, że kilku naszych przedszkolaków marzy o tym, by w przyszłości również zostać stróżem prawa. Mamy nadzieję, że nasi Dzielnicowi nadal chętnie będą odwiedzali nasze przedszkole.
/pedagog K. Szkucik-Rewaj/
 

Pieczenie ciasteczek
i Wigilijne spotkania
u Smerfów i Muminków

,,Dziś do Betlejem trzeba nocą iść, bo narodzenia czas wypełnił dni!”
 
Koniec roku obfituje w piękne i bardzo ważne w naszej kulturze i religii wydarzenia. Dzieci z niecierpliwością wyczekują Bożego Narodzenia i wesołego kolędowania. Również w naszym przedszkolu Smerfy i Muminki przygotowywały się do Świąt. Pierwszym bardzo ważnym krokiem było strojenie choinki. To lśniące drzewko przypominało, że czas pierwszej gwiazdki i pięknych podarunków już coraz bliżej. W przygotowaniach nie mogło zabraknąć również pieczenia ciasteczek. Starszaki piekły pyszne, kruche ciasteczka, a maluszki aromatyczne pierniczki. Najwięcej radości przyniosło dzieciom dekorowanie i oczywiście pałaszowanie wspaniałych wypieków.  Najważniejszym punktem były Wigilijki. Mogliśmy przełamać się opłatkiem, kolędować, tańczyć wokół choinki i przekazać sobie moc serdeczności. Na zakończenie dzieci otrzymały również symboliczne upominki, które sprawiły im wiele radości. Cieszymy się, że nasze przedszkolne działania były miłym wstępem do świętowania Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym. 
 /K. Szkucik – Rewaj/

 "Jest taki dzień bardzo ciepły,

choć grudniowy..."

 
W mroźny, grudniowy poranek przedszkolaki z ZSP w Iłownicy udały się z życzeniami świątecznymi do Łukasza Ficka, chłopca cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce.
Dzieci z  akompaniamentem gitary zaśpiewały kolędę  Pastuszek Bosy, złożyły życzenia i wręczyły świątecznego aniołka wykonanego przez dzieci na świetlicy szkolnej. Odwiedziny i wspólne kolędowanie sprawiło wiele radości Łukaszowi i jego bliskim.
Dla naszych małych wychowanków ta wizyta była nauką budowania postawy wrażliwości, zrozumienia i życzliwości dla drugiego człowieka. 
/A. Bronowska/

"Morskie opowieści
przedszkolaków w Pogórzu" 
 
„Kiedy wiatr zaszumi w głowie,
Cały świat nabiera treści,
Wtedy chętnie słucha człowiek
Morskich opowieści.”
 
Tańczące syreny, dzielni marynarze oraz piraci atakujący statek – to tylko niektóre epizody morskiej opowieści przedstawionej przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy. Przedszkolaki z grupy 5 i 6-latków wystąpiły przed niezwykłą publicznością – pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu. Śpiewały szanty, tańczyły do muzyki z „Titanica” oraz stworzyły pełną grozy scenę porwania statku. W czasie przedstawienia towarzyszyła im wspaniała muzyka z filmu „Piraci z Karaibów”, która idealnie oddała emocje towarzyszące bohaterom.
Dzieci spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Małych aktorów nagrodzono  gromkimi oklaskami oraz niesamowitą wdzięcznością i radością obserwatorów. Po przedstawieniu przedszkolaki złożyły mieszkańcom i pracownikom ośrodka noworoczne życzenia oraz wręczyły piękny prezent – obraz namalowany na płótnie, który tworzyły pod okiem lokalnej artystki – pani Marzeny Iskrzyckiej.
Wyjazd był dla dzieci prawdziwą  lekcją, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Mali wykonawcy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do kolejnych odwiedzin.
/Współorganizator A. Mleczko/

„Babci i dziadka
każdemu dziecku
w życiu potrzeba”
 
12 stycznia 2017 roku w ZSP w Iłownicy było gwarno i wesoło. Dzieci gościły swoje ukochane babcie i wspaniałych dziadków. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli na występy swoich wnucząt.  Na twarzach dzieci było widać ogromną radość oraz skupienie. Dzieci z młodszej grupy zabrały babcie i dziadków w morską podróż na poszukiwanie skarbu. Po znalezieniu tajemniczej skrzyni i rozdaniu gościom prezentów, przyszedł czas na piosenkę i życzenia. Nie zabrakło również chwili na wspólne spędzenie czasu, zabawę i tańce. Natomiast w wykonaniu grupy starszej babcie i dziadkowie mieli okazję zobaczyć niezwykły montaż słowno-muzyczny przygotowany specjalnie dla nich „Morskie opowieści”. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta , które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość oraz szacunek. Gościom towarzyszyły: radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Na zakończenie zerówkowicze zagrały i zaśpiewały gościom „Sto lat” oraz wręczyły wykonane rybki. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale przygotowali dla nich słodki poczęstunek i  okazali dużą pomoc w przeprowadzeniu imprezy oraz jej fotografowaniu i filmowaniu.  Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka wpisała się na stałe w tradycje naszego przedszkola i mamy nadzieję , że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i Dziadków. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil z życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. 

Bal Karnawałowy w przedszkolu
Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W grupie „Smerfów”  bal odbył się w Walentynki tj. 14 lutego 2017. Dzieciom szczególną przyjemność sprawia przebieranie się i wcielanie w różne postaci. Tak było i tym razem.
Rankiem wchodząc do sali przedszkolnej dzieci uśmiechały się widząc balowe ozdoby. Mnóstwo balonów i serpentyn tworzyło nad głowami kolorowy baldachim zapowiadający dobrą zabawę. Tuż po śniadaniu wszystkie dzieci jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamieniły się w królewny i księżniczki, biedronki i pszczółki, piratów i kowbojów, piłkarzy i strażaków, żołnierzy i tancerki, a także uroczą czarownicę. Nawet pani dyrektor Jolanta Zienkiewicz podziwiała wspaniałe przebrania. Pierwszą balową atrakcją były balonowe zwierzaki podarowane przez mamę Julci, z którymi dzieci tańczyły i dokazywały. Był pokaz balowej mody, tańce i zabawy przy muzyce. Była i biesiada a wśród smakołyków własnoręcznie przez dzieci przygotowane faworki i zdrowe owoce. Dla spragnionych nie zabrakło soku. Na koniec jak to w Walentynki wszystkie dzieci dostały serduszkowy kotylion.
Dzięki uprzejmości mamy Jagódki wszystkie wspomnienia będziemy mogli sobie odświerzyć oglądając zdjęcia z balu.
 /Współ organizator: M. Derlich/
 
Akcja  „Bezpieczeństwo”
14 lutego gościliśmy w naszym przedszkolu strażaka z O.S.P Iłownica pana Tadeusza Wrona. Rozmawiał z dziećmi na temat niebezpiecznych sytuacji do jakich może dojść w codziennych działań w domu i poza nim. Pan strażak uwrażliwiał najmłodszych na unikanie takich zajść, uczył jak się zachować kiedy widzimy niebezpieczne sprzęty i zdarzenia. Zwrócił uwagę na to, że trzeba szukać pomocy w sytuacji niebezpiecznej dla życia lub zdrowia. Tacie Karolinki bardzo dziękujemy.
/M. Derlich/
 

"Karnawałowe przysmaki"
 
Wśród wielu zwyczajów i tradycji nie brakuje również słodkich potraw. Na Polskich stołach w tłusty czwartek od XVII wieku królują pączki i faworki. Najlepiej smakują te domowe, własnoręcznie wykonane. Przekonały się o tym dzieci z grupy "Smerfów". Same wałkowały ciasto i formowały faworki doskonaląc sprawność manualną. Świetnie się przy tym bawiły, a kto wie może nawet odkryły talenty kulinarne.
/M. Derlich/


Bal karnawałowy
15-tego lutego był w naszej szkole dniem wyjątkowym, pełnym radości i pozytywnej energii. Piraci, księżniczki, zwierzątka, czarownice, Harry Potter, a nawet zapaśnik sumo, to postacie, za które przebrały się dzieci z grupy 5, 6-latków oraz uczniowie klas I-III.
 Bal Karnawałowy prowadzony był przez rozśpiewane trolle, znane z bajecznie kolorowych włosów, które zaprosiły wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Uczestnicy balu wzięli udział w pokazie mody i chowali się przed strasznym Gargamelem. Nie zabrakło także popisów tanecznych, śmiechu i szaleństwa przy bajkowych melodiach.
/A. Mleczko/ 


Zajęcia dla rodziców z dziećmi
z wykorzystaniem metody
Ruchu Rozwijającego
Weroniki Sherborne
 
 
Przyjazna atmosfera, dużo uśmiechu,  bliskości oraz pozytywnych emocji towarzyszyło uczestnikom zajęć, które odbyły się w jeden z zimowych wieczorów na sali gimnastycznej.
Zajęcia tego typu oparte są na Metodzie Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne oraz polegają na twórczym wykorzystaniu ruchu w kontakcie fizycznym, sprzyjającym tworzeniu więzi emocjonalnych, relacji społecznych oraz poczucia bezpieczeństwa. Mają na celu rozwój dziecka we wszystkich jego aspektach, a także stwarzają okazję do kontaktu z rówieśnikami i dorosłymi. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom dzieci rozwijają świadomość siebie i wzmacniają poczucie własnej wartości. Zajęcia tą metodą dają także szansę rodzicom na lepszy kontakt ze swoimi pociechami oraz pogłębienie łączących ich więzi. Dzięki nim rodzice mają okazję przeżyć radość ze wspólnej zabawy z dziećmi, bycia ze sobą i w konsekwencji do lepszego wzajemnego poznania się.
Warsztaty zostały wzbogacone o dodatkowe zabawy z chustą animacyjną oraz zabawy muzyczne, które sprawiły uczestnikom bardzo dużo radości. Wszyscy wyszli ze spotkania uśmiechnięci oraz  wyrazili chęć udziału w kolejnych zajęciach tego typu.
/Organizator zajęć A. Mleczko/


Przedszkolaki w planetarium
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny tj. 21 marca 2017 roku zawitało do naszej placówki mobilne planetarium. Wielka kopuła rozłożona na sali gimnastycznej od razu wzbudziła zainteresowanie dzieci, a wejście do środka przez ciasną szczelinę sprawiło, że każdy poczuł się jak uczestnik prawdziwej misji kosmicznej. Pokaz był tak zaaranżowany aby wszystkie dzieci się dobrze bawiły i poszerzyły swoją wiedzę o naszym układzie słonecznym. Poznaliśmy nazwy i widok poszczególnych planet, łapaliśmy spadające gwiazdy, a nawet „chodziliśmy” po księżycu. Mimo, że seans trwał 45 minut czas ten szybko minął. Kto wie, może któraś z naszych pociech będzie w przyszłości badaczem wszechświata?
/Opracowała M. Derlich/

Wiosna na parapecie

Przedwiośnie to czas kiedy zima się już nam znudziła, a wiosny jeszcze nie widać ale za nią tęsknimy. W przedszkolu postanowiliśmy, mimo chłodu na zewnątrz przywołać wiosnę. Sadziliśmy cebulki i obserwowaliśmy rozwijające się na gałązkach wierzby listki i korzenie. Posialiśmy nasionka warzyw i ziół, które posadzimy w maju w ogrodzie przedszkolnym. Wiele radości sprawia dzieciom obserwacja otaczającego nas świata. To wspaniała lekcja przyrody, niezwykle potrzebna dzieciom i nam dorosłym. Zachęcamy także rodziców do wspólnego z dziećmi zachwycania się roślinami i zwierzętami. Na łonie natury możemy poznawać świat wszystkimi zmysłami: jest na co patrzeć, jest co wąchać i smakować i jest czego słuchać. To tutaj możemy tak naprawdę wypoczywać.
/Opracowała M. Derlich/

Edukacja z Eugeniuszem
w Starej Kablowni!
 
28 marca dzieci z grupy 5, 6-latków oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w wyjątkowej, interaktywnej wystawie edukacyjnej. Przeżyli niesamowite spotkanie z iluzją, fizyką, astronomią, ekologią oraz innymi dziedzinami nauki. Wystawa wzbogacona była o wiele ciekawych eksponatów, które rozbudziły w dzieciach ciekawość świata. Sensoryczny kącik zabaw, ciemny pokój i zabawy ze światłem, a także wielki kulodrom sprawiły, że nauka okazała się fascynującym doświadczeniem. 
Po spotkaniu z Eugeniuszem przyszedł czas na relaks w kinie. Dzieci z wypiekami na twarzy przeżywały przygody psa „Ozziego”. Mogły się przekonać, że w każdym z nas drzemie superbohater, tylko trzeba w niego uwierzyć. I że przy pomocy przyjaciół można pokonać wszystkie trudności. 
/Opracowała A. Mleczko/
Warsztaty w zerówce - „Klocki LEGO

– kreatywne budowanie”18 kwietnia dzieci z grupy Muminków wzięły udział w warsztatach budowania robotów z klocków lego. Od samego początku zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudzały wiele emocji. Pierwszym zadaniem, które otrzymali nasi podopieczni, było zbudowanie kaczki, a następnie dwóch kaczek z zaledwie sześciu elementów, co bardzo pobudziło wyobraźnię uczestników. Zaskakującym efektem pracy naszych dzieci było to, że wśród dwunastu konstrukcji nie powtórzyła się żadna kaczka J.
Kolejnym wyzwaniem było stworzenie prostego robota – modelu samolotu, który po podłączeniu do komputera latał i wydawał dźwięki. Zadanie to wymagało logicznego myślenia, umiejętności budowania według instrukcji i pracy w zespole. Przedszkolaki świetnie sobie z nim poradziły i mogły podziwiać efekty swojej pracy.
Największe emocje wzbudziły jednak konstrukcje wykonane wcześniej przez starsze dzieci – gitara elektryczna oraz piesek-robot, który wykonywał różne czynności. Dzieci z wypiekami na twarzach bawiły się niezwykłymi robotami. Wyraziły także chęć udziału w kolejnych warsztatach tego typu.
/A. Mleczko/
 
 
Maraton przedszkolaków
10 maja 2017 roku  dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w maratonie przedszkolaków. Maratońskie zmagania rozpoczęły się na sali gimnastycznej od rozgrzewki przygotowanej przez Panią Anię. Kiedy już rozgrzaliśmy mięśnie do pracy rozpoczął się  prawdziwy maraton. Biegliśmy ile sił w nogach  i aż do ostatniego tchu. Po maratonie każdy uczestnik otrzymał medal  i dyplom. Tego dnia bardzo miło i aktywnie spędziliśmy czas . Dzięki takim akcjom możemy rozwijać naszą sprawność fizyczną , współpracę w grupie i dbać o nasze zdrowie. Bo każdy nawet przedszkolak wie że w zdrowym ciele zdrowy duch.
/Opracowała M. Dyk/Smerfy w „Koziej Zagrodzie”
W piękny wiosenny dzień 17 maja tego roku najmłodsze przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy przejęte i podekscytowane wyruszyły na wycieczkę do Brennej. Podróż autokarem dla niektórych dzieci była pierwszym takim doświadczeniem i nielada atrakcją. Celem była „Kozia Zagroda”, w której oprócz kóz  zobaczyć mogliśmy drewnianą chatę góralską. Właśnie tam odbywały się warsztaty wyrobu i wypieku chleba na zakwasie. Maluchy poznały cztery składniki chleba: mąkę, sól, wodę i zakwas. Ten ostatni jest składnikiem szczególnie cennym i żywym, traktowanym niemal jak osoba i przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Następnie każde dziecko otrzymało własną porcję mąki w misce, same dodawały soli do smaku, a po dolaniu porcji zakwasu z wodą własnoręcznie wyrabiały chleb. Uformowane bochenki podpisane karteczkami z imionami dzieci trafiły do pieca chlebowego. Tymczasem przedszkolaki mogły zasmakować chleba z masłem i konfiturą z zagrodowej kuchni. Oczywiście pałaszowały również smakołyki jakie miały w swoich plecaczkach. Nakarmione i napojone kawą zbożową przystąpiły do zajęć rękodzielniczych. Tym razem miały do czynienia z tworzywem im dobrze znanym jakim jest masa solna czyli tak zwane „ciasto-plasto”. Krok po kroku, zgodnie z instrukcją prowadzącego zajęcia, dzieci wykonały figurki baranków. Ogromną frajdę sprawiło dzieciom karmienie z ręki kóz. Te łagodne zwierzęta delikatnie zbierały ziarenka owsa z dłoni maluchów łaskocząc je przy tym językiem. Kto miał ochotę mógł też wyczesać ich sierść. Zabawy na naturalnym placu zabaw dopełniły czas mile spędzony w Koziej Zagrodzie. Wracaliśmy do przedszkola nieco zmęczeni ale zadowoleni.
/M. Derlich/
 

Bajkowe warsztaty
czyli rodzinne święto czytelnictwa

W tym roku w naszym przedszkolu prowadziliśmy działania mające na celu propagowanie  czytelnictwa wśród najmłodszych. Codziennie dzieci słuchały lektur czytanych przez nauczycielki w stałych porach dnia. W projekcie wzięli  udział Tatusiowie, którzy chętnie przychodzili do przedszkola aby czytać pociechom bajki i baśnie. Dzieci słuchały z uwagą na miarę swoich możliwości. Męski głos: niski, o ciepłej barwie budzi w słuchaczach poczucie bezpieczeństwa. Pozytywne emocje towarzyszące czytaniu to pierwszy krok w kierunku zamiłowania do książek. Dziecko, które spędza czas z rodzicem na poznawaniu świata przez książkę rozwija wyobraźnię, cierpliwość, myślenie, poszerza zasób słownictwa. Podsumowanie projektu czytelniczego stanowiły „Bajkowe warsztaty”.
5 czerwca rodzice przedszkolaków zostali zaproszeni na występy swoich pociech. Były tańce i śpiewy, wierszyki i życzenia a także upominki dla Mamy i Taty. Po występach całe rodziny udały się w rejs po bajkowych stanowiskach. Można było wykazać się wiedzą na tematy baśniowe i sprawnością fizyczną i manualną, rozwinąć inwencję twórczą malując i lepiąc z ciastoliny. Można się było pobawić budując domki z różnych materiałów i znaleźć morał w historyjkach na ilustracjach. Kto chciał mógł stać się  postacią bajkową i uwiecznić to na fotografii.  Wszystko to odbywało się w miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie oraz słodkim poczęstunku. Wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie serdecznie dziękujemy.
/Organizatorzy/