Kronika przedszkola w roku szkolnym 2018/2019

Powitanie Jesieni
Teraz, gdy dzieci już zaadoptowały się do przedszkolnej rzeczywistości 24 września nastał czas uroczystego powitania nowej pory roku. W przedszkolu królowały kolory jesieni – żółty, pomarańczowy, brązowy oraz czerwony. Przedszkolaki powitały jesień wielozmysłowo- porównywały zapach, kształt, smak, kolor przyniesionych darów jesienni. Podczas zabaw z chustą animacyjną poczuły żywioł wiatru. Na koniec zajęć wykonaliśmy piękne i kolorowe prace z kasztanów i żołędzi.

Wrześniowe urodziny
W tak ważnym dniu, wszystkie dzieci z jubilatem/ką na czele są bardzo przejęte. Śpiewają „sto lat”, składają życzenia,  wręczają prezent a solenizanci częstują  cukierkami. Z okazji urodzinek odwiedził nas bajkowy piesek, który prowadził zajęcia zamiast naszej Pani.

Dzień chłopaka
1 października panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne serca dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi.

Spotkanie z policjantami z CBŚ
2 października przedszkolaki miały okazję poczuć się jak na planie filmu kryminalnego, ponieważ odwiedzili nas policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Bielska –Białej. Dzieci miały okazję poznać z bliska sprzęt wykorzystywany w pracy policjanta śledczego – policyjnego drona – wykorzystywanego w poszukiwaniach osób zaginionych, wykrywacze metali, kamery do przeszukiwania niebezpiecznych pakunków. W rękawiczkach dzieci zbierały ślady i oznaczały miejsca do sfotografowania materiałów w śledztwie. Zabezpieczone materiały były następnie umieszczane na policyjnych sitach gdzie nadal szukano śladów i oczyszczano znaleziony materiał dowodowy. Policjanci pokazali nam także  wyposażenie samochodu CBŚ. Nieodzownym punktem programu była pogadanka jak reagować w sytuacji gdy ktoś nieznajomy próbuje np. wciągnąć nas do samochodu – należy krzyczeć ratunku, pomocy, gryźć, kopać i uciekać. Niebezpieczeństwem na jaki można jeszcze natrafić na naszych terenach są niewypały z czasów II wojny światowej.

Wizyta górnika
Początkiem grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu górnika. W tym roku był nim tato Miłosza – Pan Stanisław. Dzieci miały możliwość zdobyć wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, poznać jego strój roboczy, przymierzyć jego kask oraz spróbować podnieść kilof. Przedszkolaki w podziękowaniu za wizytę zaprezentowały wiersz i zaśpiewały piosenkę. Jeszcze raz dziękujemy!
/E. Szuba-Paprzycka/

Mikołaju, Mikołaju
na Ciebie czekamy też!
W naszym przedszkolu wielkie święto! Odwiedził nas sam Święty Mikołaj! Ile było radości w tym pięknym dniu! Dzieci przygotowały występy i upominki dla oczekiwanego Gościa, a Mikołaj odwdzięczył się pięknymi prezentami. Złożył również każdemu dziecku piękne życzenia. Wizyta była bardzo wzruszająca. Mikołaj obiecał pamiętać o nas i w przyszłości znów odwiedzić.
/Opracowała K. Szkucik–Rewaj/

Warsztaty pieczenia pierniczków
W naszym przedszkolu zapachniało Świętami! 18 grudnia postanowiliśmy upiec pierniczki. Ile było radości. Najpierw poznaliśmy przepis i odgadywaliśmy jakie produkty są potrzebne do pieczenia. Następnie ruszyła produkcja. Dzieci wałkowały ciasto, wykrawały piękne wzory, a następnie ozdabiały pierniczki tworząc bajecznie kolorowe kompozycje. Uciechy było co nie miara. A najlepszy punkt programu to oczywiście wspólny poczęstunek. Każde dziecko otrzymało również Dyplom Mistrza Pieczenia Pierniczków.
/Organizator warsztatów K. Szkucik – Rewaj/

Wigilijka
Każdego roku, w grudniowym czasie, ubieranie choinki oraz dekorowanie sali zwiastuje zbliżanie się bardzo ważnego wydarzenia. W ramach przygotowań przedświątecznych maluszki - kolędując - odwiedziły niektórych emerytów naszej szkoły, obdarowując ich drobnym, własnoręcznie wykonanym upominkiem. Starsze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez mamę Jędrzeja, podczas których wykonały piękne świąteczne choinki, którymi mogły obdarować najbliższych. Bardzo ważnym elementem przygotowań do świąt było wspólne pieczenie oraz ozdabianie pierniczków, których zapach roznosił się po całej szkole. W dniu przedszkolnej wigilijki każde dziecko, pięknie ubrane, po podzieleniu się opłatkiem z nauczycielami oraz rówieśnikami, przy dźwiękach kolęd zasiadło do stołu suto zastawionego przysmakami przyniesionymi przez dzieci. Świąteczna atmosfera sprzyjała rozmowom i czerpaniu radości ze wspólnie spędzonego czasu.
/E. Szuba-Paprzycka/