Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami Przedszkole w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Przedszkole Strona główna

Kronika przedszkola w roku szkolnym 2018/2019

 
Powitanie Jesieni
Teraz, gdy dzieci już zaadoptowały się do przedszkolnej rzeczywistości 24 września nastał czas uroczystego powitania nowej pory roku. W przedszkolu królowały kolory jesieni – żółty, pomarańczowy, brązowy oraz czerwony. Przedszkolaki powitały jesień wielozmysłowo- porównywały zapach, kształt, smak, kolor przyniesionych darów jesienni. Podczas zabaw z chustą animacyjną poczuły żywioł wiatru. Na koniec zajęć wykonaliśmy piękne i kolorowe prace z kasztanów i żołędzi.
/A. Bronowska/
 
Wrześniowe urodziny
W tak ważnym dniu, wszystkie dzieci z jubilatem/ką na czele są bardzo przejęte. Śpiewają „sto lat”, składają życzenia,  wręczają prezent a solenizanci częstują  cukierkami. Z okazji urodzinek odwiedził nas bajkowy piesek, który prowadził zajęcia zamiast naszej Pani.
/A. Bronowska/
 
 
Dzień chłopaka
1 października panie razem z dziewczynkami przygotowały specjalne serca dla „Super Chłopaka”. Były także drobne upominki i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi.
/A. Bronowska/
 
 
Spotkanie z policjantami z CBŚ
2 października przedszkolaki miały okazję poczuć się jak na planie filmu kryminalnego, ponieważ odwiedzili nas policjanci z Centralnego Biura Śledczego z Bielska –Białej. Dzieci miały okazję poznać z bliska sprzęt wykorzystywany w pracy policjanta śledczego – policyjnego drona – wykorzystywanego w poszukiwaniach osób zaginionych, wykrywacze metali, kamery do przeszukiwania niebezpiecznych pakunków. W rękawiczkach dzieci zbierały ślady i oznaczały miejsca do sfotografowania materiałów w śledztwie. Zabezpieczone materiały były następnie umieszczane na policyjnych sitach gdzie nadal szukano śladów i oczyszczano znaleziony materiał dowodowy. Policjanci pokazali nam także  wyposażenie samochodu CBŚ. Nieodzownym punktem programu była pogadanka jak reagować w sytuacji gdy ktoś nieznajomy próbuje np. wciągnąć nas do samochodu – należy krzyczeć ratunku, pomocy, gryźć, kopać i uciekać. Niebezpieczeństwem na jaki można jeszcze natrafić na naszych terenach są niewypały z czasów II wojny światowej.  
/A. Bronowska/
 
 
Sadzenie cebulek żonkili
– Rozpoczęcie akcji Pola Nadziei
Przedszkolny ogródeczek jest już nieco uśpiony ale jeszcze przed zimą Maluszki zajrzały do niego, by zasadzić cebulki żonkili. Dzieci przypomniały sobie, że te piękne kwiaty są symbolem równie pięknej akcji ,,Pola Nadziei”. Nasze przedszkolaki również w tym roku mają okazję włączyć się w to ważne dzieło. Planujemy miedzy innymi pieczenie ciast na szkolne ,,Jasełka” oraz sprzedaż własnoręcznie wykonanych kartek. Dochód w postaci małej ,,cegiełki” podobnie jak w ubiegłych latach chcemy przekazać na działalność  Hospicjum w Bielsku - Białej.
/K. Szkucik-Rewaj/
 
Wizyta górnika
Początkiem grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu górnika. W tym roku był nim tato Miłosza – Pan Stanisław. Dzieci miały możliwość zdobyć wiadomości na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, poznać jego strój roboczy, przymierzyć jego kask oraz spróbować podnieść kilof. Przedszkolaki w podziękowaniu za wizytę zaprezentowały wiersz i zaśpiewały piosenkę. Jeszcze raz dziękujemy!
/E. Szuba-Paprzycka/
 
Mikołaju, Mikołaju
na Ciebie czekamy też!
W naszym przedszkolu wielkie święto! Odwiedził nas sam Święty Mikołaj! Ile było radości w tym pięknym dniu! Dzieci przygotowały występy i upominki dla oczekiwanego Gościa, a Mikołaj odwdzięczył się pięknymi prezentami. Złożył również każdemu dziecku piękne życzenia. Wizyta była bardzo wzruszająca. Mikołaj obiecał pamiętać o nas i w przyszłości znów odwiedzić.
/Opracowała K. Szkucik–Rewaj/ 
 
Warsztaty pieczenia pierniczków
W naszym przedszkolu zapachniało Świętami! 18 grudnia postanowiliśmy upiec pierniczki. Ile było radości. Najpierw poznaliśmy przepis i odgadywaliśmy jakie produkty są potrzebne do pieczenia. Następnie ruszyła produkcja. Dzieci wałkowały ciasto, wykrawały piękne wzory, a następnie ozdabiały pierniczki tworząc bajecznie kolorowe kompozycje. Uciechy było co nie miara. A najlepszy punkt programu to oczywiście wspólny poczęstunek. Każde dziecko otrzymało również Dyplom Mistrza Pieczenia Pierniczków.
/Organizator warsztatów K. Szkucik – Rewaj/ 
 
Wigilijka
Każdego roku, w grudniowym czasie, ubieranie choinki oraz dekorowanie sali zwiastuje zbliżanie się bardzo ważnego wydarzenia. W ramach przygotowań przedświątecznych maluszki - kolędując - odwiedziły niektórych emerytów naszej szkoły, obdarowując ich drobnym, własnoręcznie wykonanym upominkiem. Starsze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez mamę Jędrzeja, podczas których wykonały piękne świąteczne choinki, którymi mogły obdarować najbliższych. Bardzo ważnym elementem przygotowań do świąt było wspólne pieczenie oraz ozdabianie pierniczków, których zapach roznosił się po całej szkole. W dniu przedszkolnej wigilijki każde dziecko, pięknie ubrane, po podzieleniu się opłatkiem z nauczycielami oraz rówieśnikami, przy dźwiękach kolęd zasiadło do stołu suto zastawionego przysmakami przyniesionymi przez dzieci. Świąteczna atmosfera sprzyjała rozmowom i czerpaniu radości ze wspólnie spędzonego czasu.
/E. Szuba-Paprzycka/ 

Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci więc pracują

Za oknem srogi mróz, ale w serduszkach przedszkolaków ciepło i miło. Powodem takiej atmosfery jest zawsze bardzo uroczyście obchodzony  w ZSP w Iłownicy Dzień Babci i Dziadka. Ten dzień sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na  naszych twarzach, ponieważ to właśnie wtedy do naszej szkoły licznie  przybywają nasi najukochańsi dziadkowie . Tak było i w tym roku. Grupa maluszków przygotowała oraz zaprezentowała spektakl muzyczny „Zima w krainie Smerfów’’, natomiast zerówka „Królową Śniegu”. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich milusińskich, a przedszkolaki odważnie i bez tremy  prezentowały swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie.
Dzieci, podczas warsztatów ceramicznych zorganizowanych oraz przeprowadzonych przez Panią  Marzenę Iskrzycką , własnoręcznie wykonały ceramiczne rybki ze swoim zdjęciem. Był to piękny i wyjątkowy prezent dla przybyłych gości. Po części artystycznej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, podczas  którego każdy wnusio mógł spędzić miło czas z ukochaną babcią i dziadkiem. Do zobaczenia za rok!

/Nauczyciele przedszkola/ 
 
 
Ważni Goście w Przedszkolu
Nasze Przedszkole odwiedzili wspaniali Goście. Pan Dzielnicowy Błażej Gabryś oraz Starszy Aspirant Grzegorz Bączek. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Wspólnie oglądały bardzo pouczające filmy oraz rozmawiały z Policjantami na temat właściwego zachowania wobec obcych osób. W czasie wesołej prezentacji Przedszkolaki miały również możliwość przypomnieć sobie jak być bezpiecznym i odpowiedzialnym uczestnikiem ruchu drogowego. Policjanci wskazali również jak ważne jest zapinanie pasów i przewożenie dzieci w odpowiednio dopasowanym do wzrostu dziecka foteliku. Na zakończenie tego jakże ważnego i ciekawego spotkania Maluszki i Starszaki ustawiły się do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście obiecały naszym miłym Gościom, że będą przestrzegały zasad bezpiecznego zachowania.
/Opracowała K.Szkucik-Rewaj/ 
Wiosna, Wiosna,
Wiosna ach to Ty!
To już wiosna! Zawitała w pełni swojej urody do naszego Przedszkola! Zatańczyła z Dziećmi, zaśpiewała i obdarowała… Rozsyłała, jak to Ona, uśmiechy, rozrzuciła kwiaty i pomalowała wszystko wokół kolorami, melodiami… Dziękujemy Ci droga Wiosno, że już przyszłaś, dziękujemy za radość, którą nam zostawiłaś!
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/
 
„Jak to kiesik na wsi bywało”
W piątek 5 kwietnia 2019, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Iłownicy,już po raz drugi odbył się Przedszkolny Konkurs Gwary. Konkurs miał na celu podtrzymanie tradycji gwary Śląska Cieszyńskiego. Nauczycielki przedszkola: pani Katarzyna Szkucik – Rewaj wraz z panią Magdaleną Derlich zaprezentowały dzieciom tradycyjny strój śląski, a przy akompaniamencie akordeonu zaśpiewały piosenkę ludową ,,Dookoła ciemny las”. Grupa młodsza dodatkowo przygotowała niespodziankę w postaci pięknie zaprezentowanej piosenki ludowej pt.„Kołomajki”. W konkursie wzięło udział siedemnaścioro dzieci ubranych w tradycyjne stroje śląskie.Nasze przedszkolaki przepięknie zaprezentowały wiersze Juliusza Wątroby, Wandy Mider oraz Jana Chmiela. Występy konkursowe rozpoczęła najmłodsza uczestniczka spotkania, a była nią trzyletnia Ola. Jury miało niełatwe zadanie wybrania laureatów konkursu. Należy dodać, że ostatecznie każde dziecko zostało wyróżnione pamiątkowym dyplomem i nagrodzone małą niespodzianką. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieci oraz Radzie Rodziców ZSP za ufundowanie nagród. Pragniemy także złożyć nasze podziękowanie szanownym gościom oraz członkomjury, czyli Pani Dyrektor ZSP w Iłownicy Ewie Sowa oraz Pani Magdalenie Derlich – wychowawcy przedszkola, Panu Czesławowi Szkorupa - sołtysowi Iłownicy, a takżePanuMarcinowi Michalec – członkowiZespołu Regionalnego ,,Międzyrzeczanie”, który zagrał również dla dzieci piękne melodie ludowe. Cieszymy się, że nasze przedszkolaki tak chętnie uczą się  dawnych, regionalnych piosenek, zabaw i wierszyków, a tym samym trwają w pięknej tradycji przodków.
/Nauczyciele Przedszkola/

Wycieczka
Dla przedszkolaków zawsze świeci słońce. Tak było również 05.06.2019 roku, kiedy wybraliśmy się na wycieczkę do Piekarni Bethlehem w Pierśćcu. Wcześnie rano z wybornymi humorami wsiedliśmy do autokaru. Na miejscu okazało się, że Przedszkole w Pierśćciu ma piękny ogród i zaprasza nas na piknik. W tak miłym otoczeniu posililiśmy się, a następnie po krótkiej zabawie wyruszyliśmy do piekarni. Tam odbyły się bardzo ciekawe warsztaty. Piekliśmy i dekorowaliśmy ciasteczka. A później nastąpiła najbardziej oczekiwana część programu, a mianowicie degustacja. Do przedszkola zabraliśmy jeszcze 3 pudła kruchych ciasteczek i pierniczków. Co tu dużo mówić? Było pysznie! Musimy koniecznie to powtórzyć!
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/ 
 
 
,,Mama, tata mądre główki,
są jak jabłka dwie połówki!
Co za jabłko mówię Wam!
Jaki skarn ja w domu mam!
W naszym przedszkolu wielkie święto! Calineczka, motylki, żabki i wszystkie kwiaty z ogrodów i łąk zbiegły się, by zaśpiewać i zatańczyć dla Mam i Tatusiów. Moc radości i dużo wzruszeń, uśmiechy i brawa… Tak właśnie będziemy wspominać ten słoneczny, wesoły dzień. Jeszcze raz: Sto lat Droga Mamusiu! Sto lat Kochany Tato!
/Opracowała K. Szkucik-Rewaj/