Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami Przedszkole w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Przedszkole Strona główna

Kronika przedszkola w roku szkolnym 2017/2018

 
 
Koncert w przedszkolu
W poniedziałek 18 września w ramach "Spotkań z ciekawymi ludźmi" odwiedziła nasze przedszkole śpiewająca pianistka, absolwentka naszej placówki - Aneta Tomiczek. Zaprosiła naszych milusińskich w piękną muzyczną podróż. Repertuar koncertu dostosowany do zainteresowań małych melomanów sprawił, że pół godziny minęło niepostrzeżenie. Najmłodsi miłośnicy muzyki kupowali w kasie biletowej prawdziwe bilety, słuchali w skupieniu  pięknego śpiewu, a nóżki same podskakiwały im w rytmie skocznych tańców granych przez naszego gościa.
Za chwile muzycznych wzruszeń  serdecznie dziękujemy i życzymy wielu sukcesów.
/Opracowała M. Derlich/
 
"Jesień, nasza złocista jesień,
w wiklinowym koszu
podarki dla nas niesie."
 
Jesień w tym roku przyszła mokra i deszczowa ale w naszym przedszkolu rozkwitła feerią barw i zapachów. Od złocistych słoneczników, przez fiołkową lawendę i wrzosy po karminową jarzębinę i rajskie jabłuszka. Dzieci mogły ją poznać różnymi zmysłami. Słuchały szelestu liści, czuły ich szorstki dotyk i wiatr, który je podrzuca. Otulił je zapach lawendy. Słodki smak miodu i kwaskowaty jabłuszek pobudziły kubki smakowe. Wszystko po to aby zintegrować zmysły, bo tak właśnie rozwija się nasz mózg aby lepiej się uczyć. Tym sposobem Jesień przywitana.
/Opracowała M. Derlich/ 
 
 
Dzień Chłopca
Od najmłodszych lat zwracamy uwagę naszych przedszkolaków na ważną rolę obchodzenia świąt rodzinnych, przedszkolnych czy narodowych. Takim wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu okazał się Dzień Chłopca, który przypada na 30 września. Dziewczynki życzeniami, uściskami i upominkami przypomniały naszym młodym mężczyznom jak bardzo są wyjątkowi, ważni i niezastąpieni. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
/Opracowała E. Szuba-Paprzycka/
 
 
Kiszenie kapusty
Jesień to czas sporządzania różnych przetworów z warzyw i owoców. Chcemy zachować na zimowe chłody namiastkę lata w słoikach. Warto pamiętać, że te domowymi sposobami przygotowane skarby mają większą wartość zdrowotną niż kupowane z konserwantami i sztucznymi dodatkami. Wśród wielu różnych zapraw i marynat w naszej tradycji zaszczytne miejsce zajmuje królowa kiszonek-kapusta.
W beczce lub glinianym garnku, a nawet w słoiku każda ma właściwości zdrowotne. Zawiera więcej zdrowotnych probiotyków niż apteczne suplementy diety, ponadto witaminy z grupy B, E i więcej witaminy C niż cytryna. Warto wspomnieć jeszcze o solach mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu takich jak wapń, magnez, potas i żelazo. Wśród zadań przedszkola znajduje się tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o zdrowie i poszanowanie tradycji. Powszechnie wadomo, że człowiek najlepiej uczy się przez praktykę. Zgodnie z tym przedszkolaki miały okazję samodzielnie zakisić kapustę. Szatkowały, ugniatały, soliły i krzywiły noski na zapach, który unosił się w całym budynku. Prawdziwą frajdę sprawiła możliwość wejścia do prawdziwej beczki.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć
/Opracowała M. Derlich/
 
 
Szachy w przedszkolu
W październiku w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy w naszym przedszkolu trenerkę gry w szachy. Ta przemiła osoba pokazała dzieciom jak wygląda szachownica i bierki, bo taką prawidłową nazwę noszą figury szachowe. Nasze pociechy poznawały układ pionów na szachownicy i zegar szachowy. Wszystko po to aby zainteresować przyszłych mistrzów szachowych tą królewską grą. Nie od dziś wiadomo przecież, że gra w szachy rozwija logiczne myślenie i umiejętność przewidywania, kształci pamięć i odpowiedzialność za podejmowane decyzje, a do tego rozwija wyobraźnię przestrzenną i uczy cierpliwości. Co najważniejsze szachy to nie tylko wyrafinowana gra intelektualna ale przede wszystkim dla dzieci to świetna zabawa. Warto w miły sposób zainwestować w intelekt naszych dzieci.
/Opracowała M. Derlich/
 
 
Warsztaty – „Nauka moją pasją”
Naturalna ciekawość świata oraz wrodzona chęć do działania sprawia, że dzieci uwielbiają eksperymentować.  Ich badawcze umysły poznają świat przede wszystkim przez zabawę. Wiadomym jest, iż eksperymenty rozwijają horyzonty myślowe, a także wyjaśniają takie dziedziny nauki, które wydają się dla dzieci zbyt zawiłe. Wywołują jednocześnie pozytywne skojarzenia dotyczące fizyki, chemii czy biologii. Mogą tym samym pomóc wychować przyszłego naukowca, ale nie to jest najważniejsze. Główną zaletą eksperymentowania jest ogólny rozwój dziecka, dotyczący każdej dziedziny życia. To właśnie działanie przez doświadczanie było tematem przewodnim tegorocznych warsztatów „Nauka Moją Pasją” , zorganizowanych dla dzieci i rodziców w ZSP w Iłownicy 25.10. Tego dnia rodzice i dzieci stanęli przed nie lada wyzwaniem – musieli zmierzyć się z kodowaniem, łamigłówkami matematycznymi na tablicy interaktywnej,  obsługą mikroskopu tradycyjnego  oraz elektronicznego, obserwacją m.in.  szkieletu żaby i wieloma innymi niesamowitymi zjawiskami.  Wykonali doświadczenie z jajkiem i octem, sprawdzili rozpuszczalność substancji,  za pomocą  cieczy netowskiej dowiedzieli się czym jest elektrostatyczność, empirycznie poznali  plastelinę magnetyczną oraz plasteliną wrażliwą na ciepło, zagrali na szklankach z rożną ilością wody, porównując tę grę do brzmienia bum bum rurek. Wykonali pracę twórczą  „Dorysuj coś kropce” oraz podjęli się zadania z podstaw kodowania na stronie code org. Dzieci miały możliwość zobaczyć projekcję gwiazd na suficie oraz bajkę emitowaną za pomocą  projektora sprzed wielu, wielu lat, a także obserwować niezwykłe okazy zwierząt – m.in. żółwia żółtolicego, papugi, pytona – odważni mogli go nawet pogłaskać ! Strażacy z OSP w Iłownicy poruszyli bardzo ważny temat – przybliżyli uczestnikom warsztatów tematykę zagrożeń związanych z czadem. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Iłownicy za współpracę, a zwłaszcza Panu Jerzemu Cieślarowi i Hubertowi Marekwicy oraz wszystkim nauczycielom ZSP w Iłownicy za pomoc oraz zaangażowanie w tegoroczne warsztaty „Nauka Moją Pasją”.  
/Nauczyciele przedszkola​/
 
 
Święto Pluszowego Misia
Tradycją stało się w naszym przedszkolu świętowanie „Dnia Misia”. Zgodnie ze słowami wierszyka „Do przedszkola biorę misia bo ma święto swoje dzisiaj” 25 listopada to dzień, w którym wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi zabawkami. Każde dziecko mogło swojego misia pokazać i opowiedzieć o nim kilka słów: jak wygląda, dlaczego go lubi, jak najchętniej się nim bawi.
Była misiowa gimnastyka, zabawy z misiami i dla  każdego miś z kółeczek origami. Największym zainteresowaniem cieszyły się misie, które rzucają się w oczy tj. te duże. Kiedy jednak „Słoneczka” usłyszały, że szkolny konkurs na najmniejszego misia wygrał miś mierzący zaledwie 4 cm z zapałem przykładały do miarki swoje małe paluszki. Nic dziwnego, że „Mały miś do lasu bał się iść”.
/Opracowała M. Derlich /
 
Spotkanie z górnikiem
 
 
Szczęść Boże” – to stare, górnicze pozdrowienie roznosiło się echem w murach naszej szkoły właśnie czwartego grudnia - w dniu Święta Górników. Wtedy to naszą placówkę odwiedził niezwykły gość. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z klas I-III od rana czekały na niego z niecierpliwością.
Pan Radomił Pudełko – górnik z Kopalni Borynia w Jastrzębiu  Zdroju, opowiedział nam o ciężkiej pracy i trudnych warunkach panujących pod ziemią. Dzieci mogły także zobaczyć specjalistyczne urządzenia, których używa się w czasie pracy górniczej tj. aparat ucieczkowy, aparat regeneracyjny, system łączności ratowniczej, anemometr skrzydełkowy, metanomierz, czujniki pomiaru temperatury. Z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści naszego gościa, nie dowierzając, że pracuje on prawie 1000 metrów pod powierzchnią ziemi. Pan Radomił zrobił nam także niezwykłą niespodziankę nagrywając film ze swojej pracy w kopalni – od momentu wejścia do budynku, zjazdu „szolą” pod ziemię, wydobycia węgla za pomocą zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i pracy fizycznej ludzi, aż do procesu sortowania i obróbki tego cennego kruszcu. Nasz gość przekazał nam również wiele ciekawych informacji o górniczym mundurze, który jak się okazało, zawie­­ra w sobie dużo symboli i odniesień do historii.
Druga część spotkania była bardzo tajemnicza ze względu na pojawienie się postaci z legendy – starca zwanego Skarbnikiem. „Dawniej w kopalni często gasło światło i górnicy gubili się w plątaninie starych korytarzy. Wtedy właśnie pojawiał się Skarbnik - dobry duch kopalni. Zawsze miał postać brodatego sztygara palącego fajkę, z małym kilofem w dłoni i świeczką przymocowaną do opaski na czole. Ostrzegał górników przed niebezpieczeństwami i pomagał im w razie potrzeby. Podobno do dziś strzeże on swoich cennych, podziemnych złóż” - takich niezwykłych opowieści dzieci słuchały z zapartym tchem. Równie interesująca, choć tragiczna, była historia górniczej patronki - św. Barbary.
Na zakończenie spotkania dzieci powiedziały wierszyki, złożyły serdeczne życzenia naszemu gościowi w dniu jego święta oraz wręczyły pamiątkowy upominek. Pan Radomił na pamiątkę tego spotkania podarował nam figurkę św. Barbary, wspaniałe książki do biblioteki szkolnej, a dzieci obsypał słodkościami i uwielbianymi przez nie jajkami niespodziankami. Pragniemy złożyć mu serdeczne podziękowania i zapewniamy, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.
/Organizator spotkania A. Mleczko/