Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami Przedszkole w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy Szkoła w Iłownicy Przedszkole w Iłownicy Galeria Kontakt z nami
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iłownicy
Znajdujesz się tutaj: Przedszkole Strona główna

Kronika przedszkola w roku szkolnym 2017/2018

 
 
Koncert w przedszkolu
W poniedziałek 18 września w ramach "Spotkań z ciekawymi ludźmi" odwiedziła nasze przedszkole śpiewająca pianistka, absolwentka naszej placówki - Aneta Tomiczek. Zaprosiła naszych milusińskich w piękną muzyczną podróż. Repertuar koncertu dostosowany do zainteresowań małych melomanów sprawił, że pół godziny minęło niepostrzeżenie. Najmłodsi miłośnicy muzyki kupowali w kasie biletowej prawdziwe bilety, słuchali w skupieniu  pięknego śpiewu, a nóżki same podskakiwały im w rytmie skocznych tańców granych przez naszego gościa.
Za chwile muzycznych wzruszeń  serdecznie dziękujemy i życzymy wielu sukcesów.
/Opracowała M. Derlich/
 
"Jesień, nasza złocista jesień,
w wiklinowym koszu
podarki dla nas niesie."
 
Jesień w tym roku przyszła mokra i deszczowa ale w naszym przedszkolu rozkwitła feerią barw i zapachów. Od złocistych słoneczników, przez fiołkową lawendę i wrzosy po karminową jarzębinę i rajskie jabłuszka. Dzieci mogły ją poznać różnymi zmysłami. Słuchały szelestu liści, czuły ich szorstki dotyk i wiatr, który je podrzuca. Otulił je zapach lawendy. Słodki smak miodu i kwaskowaty jabłuszek pobudziły kubki smakowe. Wszystko po to aby zintegrować zmysły, bo tak właśnie rozwija się nasz mózg aby lepiej się uczyć. Tym sposobem Jesień przywitana.
/Opracowała M. Derlich/ 
 
 
Dzień Chłopca
Od najmłodszych lat zwracamy uwagę naszych przedszkolaków na ważną rolę obchodzenia świąt rodzinnych, przedszkolnych czy narodowych. Takim wyjątkowym dniem w naszym przedszkolu okazał się Dzień Chłopca, który przypada na 30 września. Dziewczynki życzeniami, uściskami i upominkami przypomniały naszym młodym mężczyznom jak bardzo są wyjątkowi, ważni i niezastąpieni. We wszystkich grupach był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
/Opracowała E. Szuba-Paprzycka/
 
 
Kiszenie kapusty
Jesień to czas sporządzania różnych przetworów z warzyw i owoców. Chcemy zachować na zimowe chłody namiastkę lata w słoikach. Warto pamiętać, że te domowymi sposobami przygotowane skarby mają większą wartość zdrowotną niż kupowane z konserwantami i sztucznymi dodatkami. Wśród wielu różnych zapraw i marynat w naszej tradycji zaszczytne miejsce zajmuje królowa kiszonek-kapusta.
W beczce lub glinianym garnku, a nawet w słoiku każda ma właściwości zdrowotne. Zawiera więcej zdrowotnych probiotyków niż apteczne suplementy diety, ponadto witaminy z grupy B, E i więcej witaminy C niż cytryna. Warto wspomnieć jeszcze o solach mineralnych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu takich jak wapń, magnez, potas i żelazo. Wśród zadań przedszkola znajduje się tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do dbania o zdrowie i poszanowanie tradycji. Powszechnie wadomo, że człowiek najlepiej uczy się przez praktykę. Zgodnie z tym przedszkolaki miały okazję samodzielnie zakisić kapustę. Szatkowały, ugniatały, soliły i krzywiły noski na zapach, który unosił się w całym budynku. Prawdziwą frajdę sprawiła możliwość wejścia do prawdziwej beczki.
Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć
/Opracowała M. Derlich/
 
 
Szachy w przedszkolu
W październiku w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy w naszym przedszkolu trenerkę gry w szachy. Ta przemiła osoba pokazała dzieciom jak wygląda szachownica i bierki, bo taką prawidłową nazwę noszą figury szachowe. Nasze pociechy poznawały układ pionów na szachownicy i zegar szachowy. Wszystko po to aby zainteresować przyszłych mistrzów szachowych tą królewską grą. Nie od dziś wiadomo przecież, że gra w szachy rozwija logiczne myślenie i umiejętność przewidywania, kształci pamięć i odpowiedzialność za podejmowane decyzje, a do tego rozwija wyobraźnię przestrzenną i uczy cierpliwości. Co najważniejsze szachy to nie tylko wyrafinowana gra intelektualna ale przede wszystkim dla dzieci to świetna zabawa. Warto w miły sposób zainwestować w intelekt naszych dzieci.
/Opracowała M. Derlich/
 
 
Warsztaty – „Nauka moją pasją”
Naturalna ciekawość świata oraz wrodzona chęć do działania sprawia, że dzieci uwielbiają eksperymentować.  Ich badawcze umysły poznają świat przede wszystkim przez zabawę. Wiadomym jest, iż eksperymenty rozwijają horyzonty myślowe, a także wyjaśniają takie dziedziny nauki, które wydają się dla dzieci zbyt zawiłe. Wywołują jednocześnie pozytywne skojarzenia dotyczące fizyki, chemii czy biologii. Mogą tym samym pomóc wychować przyszłego naukowca, ale nie to jest najważniejsze. Główną zaletą eksperymentowania jest ogólny rozwój dziecka, dotyczący każdej dziedziny życia. To właśnie działanie przez doświadczanie było tematem przewodnim tegorocznych warsztatów „Nauka Moją Pasją” , zorganizowanych dla dzieci i rodziców w ZSP w Iłownicy 25.10. Tego dnia rodzice i dzieci stanęli przed nie lada wyzwaniem – musieli zmierzyć się z kodowaniem, łamigłówkami matematycznymi na tablicy interaktywnej,  obsługą mikroskopu tradycyjnego  oraz elektronicznego, obserwacją m.in.  szkieletu żaby i wieloma innymi niesamowitymi zjawiskami.  Wykonali doświadczenie z jajkiem i octem, sprawdzili rozpuszczalność substancji,  za pomocą  cieczy netowskiej dowiedzieli się czym jest elektrostatyczność, empirycznie poznali  plastelinę magnetyczną oraz plasteliną wrażliwą na ciepło, zagrali na szklankach z rożną ilością wody, porównując tę grę do brzmienia bum bum rurek. Wykonali pracę twórczą  „Dorysuj coś kropce” oraz podjęli się zadania z podstaw kodowania na stronie code org. Dzieci miały możliwość zobaczyć projekcję gwiazd na suficie oraz bajkę emitowaną za pomocą  projektora sprzed wielu, wielu lat, a także obserwować niezwykłe okazy zwierząt – m.in. żółwia żółtolicego, papugi, pytona – odważni mogli go nawet pogłaskać ! Strażacy z OSP w Iłownicy poruszyli bardzo ważny temat – przybliżyli uczestnikom warsztatów tematykę zagrożeń związanych z czadem. Serdecznie dziękujemy strażakom z OSP w Iłownicy za współpracę, a zwłaszcza Panu Jerzemu Cieślarowi i Hubertowi Marekwicy oraz wszystkim nauczycielom ZSP w Iłownicy za pomoc oraz zaangażowanie w tegoroczne warsztaty „Nauka Moją Pasją”.  
/Nauczyciele przedszkola​/
 
 
Święto Pluszowego Misia
Tradycją stało się w naszym przedszkolu świętowanie „Dnia Misia”. Zgodnie ze słowami wierszyka „Do przedszkola biorę misia bo ma święto swoje dzisiaj” 25 listopada to dzień, w którym wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi zabawkami. Każde dziecko mogło swojego misia pokazać i opowiedzieć o nim kilka słów: jak wygląda, dlaczego go lubi, jak najchętniej się nim bawi.
Była misiowa gimnastyka, zabawy z misiami i dla  każdego miś z kółeczek origami. Największym zainteresowaniem cieszyły się misie, które rzucają się w oczy tj. te duże. Kiedy jednak „Słoneczka” usłyszały, że szkolny konkurs na najmniejszego misia wygrał miś mierzący zaledwie 4 cm z zapałem przykładały do miarki swoje małe paluszki. Nic dziwnego, że „Mały miś do lasu bał się iść”.
/Opracowała M. Derlich /
 
Spotkanie z górnikiem
Szczęść Boże” – to stare, górnicze pozdrowienie roznosiło się echem w murach naszej szkoły właśnie czwartego grudnia - w dniu Święta Górników. Wtedy to naszą placówkę odwiedził niezwykły gość. Zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z klas I-III od rana czekały na niego z niecierpliwością.
Pan Radomił Pudełko – górnik z Kopalni Borynia w Jastrzębiu  Zdroju, opowiedział nam o ciężkiej pracy i trudnych warunkach panujących pod ziemią. Dzieci mogły także zobaczyć specjalistyczne urządzenia, których używa się w czasie pracy górniczej tj. aparat ucieczkowy, aparat regeneracyjny, system łączności ratowniczej, anemometr skrzydełkowy, metanomierz, czujniki pomiaru temperatury. Z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści naszego gościa, nie dowierzając, że pracuje on prawie 1000 metrów pod powierzchnią ziemi. Pan Radomił zrobił nam także niezwykłą niespodziankę nagrywając film ze swojej pracy w kopalni – od momentu wejścia do budynku, zjazdu „szolą” pod ziemię, wydobycia węgla za pomocą zarówno specjalistycznego sprzętu, jak i pracy fizycznej ludzi, aż do procesu sortowania i obróbki tego cennego kruszcu. Nasz gość przekazał nam również wiele ciekawych informacji o górniczym mundurze, który jak się okazało, zawie­­ra w sobie dużo symboli i odniesień do historii.
Druga część spotkania była bardzo tajemnicza ze względu na pojawienie się postaci z legendy – starca zwanego Skarbnikiem. „Dawniej w kopalni często gasło światło i górnicy gubili się w plątaninie starych korytarzy. Wtedy właśnie pojawiał się Skarbnik - dobry duch kopalni. Zawsze miał postać brodatego sztygara palącego fajkę, z małym kilofem w dłoni i świeczką przymocowaną do opaski na czole. Ostrzegał górników przed niebezpieczeństwami i pomagał im w razie potrzeby. Podobno do dziś strzeże on swoich cennych, podziemnych złóż” - takich niezwykłych opowieści dzieci słuchały z zapartym tchem. Równie interesująca, choć tragiczna, była historia górniczej patronki - św. Barbary.
Na zakończenie spotkania dzieci powiedziały wierszyki, złożyły serdeczne życzenia naszemu gościowi w dniu jego święta oraz wręczyły pamiątkowy upominek. Pan Radomił na pamiątkę tego spotkania podarował nam figurkę św. Barbary, wspaniałe książki do biblioteki szkolnej, a dzieci obsypał słodkościami i uwielbianymi przez nie jajkami niespodziankami. Pragniemy złożyć mu serdeczne podziękowania i zapewniamy, że spotkanie to zostanie na długo w naszej pamięci.
/Organizator spotkania A. Mleczko/

„Niewiele trzeba mieć,
aby tak dużo można było dać”
  Już po raz kolejny, we współpracy ze św. Mikołajem pomagierzy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Jaworza w szlachetnej sprawie przybyli do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iłownicy. Wraz ze świętym pojawił się diabeł Belfegor i anioł Bonifacy, aby wzbudzić na dziecięcych twarzach uśmiech. Goście z dalekiej Laponii, siedziby św. Mikołaja, zostali przyjęci z ogromnym entuzjazmem, radością i estymą. Nawet czarci syn nie wzbudzał wielkich obaw. Było dużo uśmiechów, uścisków i wzruszeń. Były drobne prezenty i życzenia świąteczne – Mikołaj nie zapomniał o nikim. Starszy pan z niecodziennymi „kolegami” odwiedził wszystkie siedem klas szkoły podstawowej i dwa oddziały przedszkola. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, a nobliwy starszy jegomość zmuszony był opuścić gościnne progi Szkoły i oddalił się w bliżej nieokreślonym kierunku – wszak dzieci z całego świata na niego czekały. Dobrodziej z dalekiego kraju serdecznie dziękuje Radzie Rodziców za wspomożenie pięknej mikołajkowej tradycji.  
/Pomocnik Mikołaja M. Krehut-Skoczylas/ 

Spotkanie wigilijne

 
Nasze przedszkole nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycyjnych obrzędów związanych m.in. ze świętami Bożego  Narodzenia, dlatego też i w tym roku przedszkolaki postanowiły upamiętnić tradycję spotkań wigilijnych. Przy stole nakrytym białym obrusem złożyły sobie piękne życzenia, a przy dźwiękach kolęd częstowały się świątecznymi przysmakami.  Wartym podkreślenia jest fakt, iż nasze kochane starszaki już po raz drugi wyruszyły z kolędą na ustach do niepełnosprawnego Łukasza Ficka. Wizyta bardzo ucieszyła chłopca ! Dzieci zaprezentowały  „Przybieżeli do Betlejem” z ilustracją ruchową oraz  „Był pastuszek bosy”.  Starsze przedszkolaki odwiedziły również emerytowanych pracowników naszej szkoły – panią Jadzię i panią Agnieszkę. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zapukać do drzwi wszystkich emerytów naszej szkoły zamieszkałych w Iłownicy.
/Opracowała E. Szuba-Paprzycka/
 
 

 
Musical
"Opowieści z Lodowej Krainy"
4 stycznia 2018 roku zorganizowano wyjazd dzieci z zerówki i uczniów klas 1-3 do MDK w Czechowicach-Dziedzicach na musical „Opowieści z Lodowej Krainy” przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie.
/Opracowała A. Bronowska/
 
 
Dzień Babci i Dziadka
19 stycznia  w naszym przedszkolu miała miejsce szczególna uroczystość. Szacunek, wdzięczność, a nade wszystko miłość dla swoich Babć i Dziadków miały okazję objawić dzieci z naszego przedszkola. W tym roku mali aktorzy zaprezentowali swoim najbliższym teksty klasyki dla dzieci: Słoneczka „Tydzień” Jana Brzechwy, a Mądre Sówki „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Mali adepci sztuki aktorskiej recytując wiersze, tańcząc i śpiewając piosenki wycisnęli łzy wzruszenia z oczu ukochanych seniorów.
/Opracowała M. Derlich/
 
Bal Karnawałowy w przedszkolu
W poniedziałek zaraz po feriach w przedszkolu zjawili się piraci i indianie, rycerze i księżniczki, a także policjanci i strażacy. Wszystko to za sprawą balu przebierańców. Znane meliodie porwały do tańca uczestników zabawy, a różnorodne zadania wywołały emocje i uśmiech na wymalowanych buziach. Piękne przebrania i radość dzieci uwiecznione zostały na fotografiach.
/Opracowała M. Derlich/
 
 
Bal Karnawałowy - zerówka
Dnia 12.02.2018 na sali gimnastycznej odbył się bal karnawałowy zerówki i  klas 1-3. W tym roku odwiedzili nas kosmiczni agenci. Dzieci były ubrane w przepiękne kreacje. Były księżniczki, piraci, superbohaterowie, zwierzątka, tancerki oraz różne postacie z filmów, min. z filmu "Star Wars", a także wiele innych. Wszystkie dzieci oraz wychowawcy klas wspaniale się bawili przy prowadzeniu pana Sebastiana Chmiela. 
/Opracowała A. Bronowska/
  
 
 Szachomania 
W ostatnim czasie dzieci naszej placówki mają możliwość uczęszczania na zajęcia dodatkowe prowadzone przez panią Renatę Polok. Uczą się na nich nadzwyczaj trudnej umiejętności, jaką jest gra w szachy.
Aż trudno uwierzyć, że dziś w dobie komputerów, smartfonów, gier komputerowych są jeszcze osoby, które chcą swój rozwój oprzeć na wykorzystaniu szarych komórek – a nie technologii komputerowej.
Szachy należą do rodzinnych strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Są najpopularniejszą grą na świecie.
Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia. Stwarza nieograniczone możliwości.  Wpływa również  na lepszy rozwój logicznego myślenia uczniów, a przez to ułatwia rozumienie treści matematycznych.
Młodzi szachiści naszej szkoły pomimo tego, że krótko uczą się tajemnych technik, już osiągają wspaniałe wyniki. Do jednych z takich osób należy Gabriel Król – wychowanek zerówki. Gabryś zaskakuje swoim myśleniem strategicznym i taktycznym. Pomimo młodego wieku, gdyż ma dopiero sześć lat, lista osiągnięć w tej dziedzinie wywołuje zdziwienie oraz zachwyt:
I Turnieju Ligi Szachowej Gminy Czechowice-Dziedzice – I miejsce
II Turniej Ligi Szachowej Gminy Czechowice-Dziedzice – II miejsce
Zimowy Turniej Szachowy w Goczałkowicach - Zdroju – udział.
Cieszy nas wszystkich, że nasi podopieczni osiągają wysokie rezultaty. Trzymamy kciuki za wszystkich, którzy swą grą w szachy pragną podbijać świat.
 
 
Strażacy w przedszkolu
23 lutego wielką radość sprawili przedszkolakom druhowie OSP w Iłownicy, którzy w mundurach i z różnorodnym sprzętem odwiedzili nasze przedszkole. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania strażaków. Można śmiało powiedzieć, że całym sercem chłonęły wiedzę o zasadach bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy. Padały pytania o sprzęt przyniesiony przez druhów i różne sytuacje związane z niesieniem pomocy. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku dla milusińskich. Naszym kochanym strażakom serdecznie dziękujemy za odwiedziny i zaproszenie do strażnicy.
/Opracowała M. Derlich/
 
Gminna Spartakiada
Przedszkolaków
Gminna Spartakiada Przedszkolaków „Witamy wiosnę na zdrowo i sportowo" po raz szósty odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach, gromadząc dzieci z wszystkich przedszkoli publicznych gminy Jasienica. Nasza grupę reprezentował  Maciek, Marysia, Julia, Błażej, Filip.  Oprócz konkurencji sportowych przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę na temat odżywiania się i zdrowego stylu życia. Na zakończenie zaś wzięły udział w tańcu z podwójną wicemistrzynią Polski w formacji latynoamerykańskiej. Po wyczerpującym wysiłku na dzieci czekało marchewkowe ciasto, soki i owoce.
/Opracowała A. Bronowska/
 
Przedszkolny konkurs gwary

16 marca zorganizowano przedszkolny konkurs gwary. Całemu przedsięwzięciu przyświecała idea kształtowania tożsamości oraz świadomości regionalnej i lokalnej, popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego, a także pobudzanie aktywności twórczej dzieci. Swoją obecnością zaszczycili nas sołtysi Iłownicy i Landeka panowie Czesław Szkorupa i Kazimierz Majcher. Nasze przedszkolaki miały okazję zobaczyć tradycyjny strój śląska cieszyńskiego, który zademonstrowali pani Magdalena Derlich i pan Kazimierz. Nie zabrakło też pokazu czepienia. Uczestnicy konkursu gwary, także wystąpili w tradycyjnych strojach śląskich. Maluchy przedstawiły taniec „Grozik”. Przedszkolaki dowiedziały się również kto to jest sołtys i czym się zajmuje. Uczestnicy konkursu: Maria Jasińska, Oliwia Holisz, Anna Derlich, Hanna Męcnarowska, Klaudia Zbijowska, Maksymilian Zbijowski, Filip Tomiczek-Tolasz z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze. Słowa podziękowania kierujemy zwłaszcza w stronę Rodziców, którzy zadbali o wysoki poziom wystąpień. Na szkolnym konkursie gwary przedszkole reprezentować będą: Oliwia Holisz, Maksymilian Zbijowski, Hanna Męcnarowska. Konkurs przygotowały nauczycielki przedszkola ZPS w Iłownicy.
W środę 28 marca 2018 roku przedszkolaki wzięły udział w XII Szkolnym Konkursie Gwary. Miały okazję zapoznać się ze zwyczajami Śląska Cieszyńskiego. Uczestnicy konkursu gwary wystąpili w tradycyjnych strojach śląskich i z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze. Oliwia Holisz zdobyła wyróznienie.
/Opracowała A. Bronowska/
 
 
Światowy Dzień Osób
z Zespołem Downa
W dwóch różnych skarpetkach przyszły do przedszkola dzieci z Iłownicy. Te dwie niepasujące do siebie skarpetki były znakiem solidarności w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa.
/Opracowała A. Bronowska/
 
Warsztaty wielkanocne
W kwietniu mama Jędrzeja Pani Kasia Sikora zorganizowała w naszej grupie warsztaty wielkanocne na których dzieci wykonały zajączki wielkanocne i kartki świąteczne.
/Opracowała A. Bronowska/
 
 
Wycieczka
16 kwietnia 2018 roku przedszkolaki z ZSP w Iłownicy wybrały się na wycieczkę do Galerii pod Rotuzem w Landeku oraz na zwiedzanie remizy strażackiej w OSP w Iłownicy. W galerii, dzieci wyposażone w narzędzia i materiały plastyczne, pod okiem Pani Marzeny Iskrzyckiej wykonały prezenty dla rodziców. Warsztaty ceramiczne pozwoliły dzieciom na kontakt z materią jaką jest glina. Swobodne ugniatanie, ściskanie czy wałkowanie świetnie wpływa na rozwój motoryki małej – tak ważnej dla pisania, rysowania, właściwego trzymania przedmiotów, wycinania itp. Po warsztatach przedszkolaki miały okazję podziwiać cudowne prace ceramiczne i obrazy olejne znajdujące się w Galerii pod Rotuzem. Kolejnym celem naszej wycieczki była strażnica OSP w Iłownicy. Zaprezentowano sprzęt do gaszenia pożaru, pokazano stroje strażaków, hełmy. Po przymiarce hełmów bardzo głośno zawyła syrena, na dźwięk której jeden ze strażaków zademonstrował błyskawiczne przygotowanie się do akcji. Dzieci miały także okazję zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego oraz usiąść w pojeździe na miejscu załogi. Ostatnim punktem programu był pokaz siły oraz zasięgu wody i piany tryskającej z węża strażackiego. Każdy młody strażak miał okazję samodzielnie uruchomić strumień wody. Serdecznie dziękujemy Panom strażakom Januszowi Czylok i Hubertowi Marekwica za zapewnienie naszym przedszkolakom wspaniałych atrakcji.
/Organizator wycieczki A. Bronowska/ 
 
 
Warsztaty dla rodziców i dzieci
 
„Sztuka moją pasją” – pod takim hasłem piątego czerwca odbyły się kolejne warsztaty dla rodziców i dzieci przedszkolnych ZSP w Iłownicy. Celem i istotą warsztatów jest wspólne, rodzinne spędzanie czasu, rozbudzanie w przedszkolakach ciekawości świata, rozwijanie wrażliwości emocjonalnej m.in. po to, aby radośnie, z zaciekawieniem i bez obaw podejmowały nowe wyzwania i odważnie szły przez życie. Spotkanie rozpoczęło się występami przedszkolaków: Słoneczka zaprezentowały taniec robotów, taniec morski oraz piosenkę dla mamy i taty. Sówki zaśpiewały piosenki przy akompaniamencie gitary oraz zatańczyły dwa tańce: pierwszy w rytm muzyki poważnej, a drugi nowoczesnej. Za udane występy dzieci otrzymały muzyczne mapy, na których – po wykonaniu zadania na poszczególnych stanowiskach –  kolorowały zaszyfrowane obrazki.
Swoją muzyczną pasję zaprezentował szkolny zespół rokowy „Fair Star”, który to przy dźwiękach gitary elektrycznej oraz perkusji przypomniał wszystkim słuchaczom piosenkę „Teksykański”. Po wysłuchanym koncercie przedszkolaki mogły spróbować swoich sił w grze na tych instrumentach. Marzena Iskrzycka („Galeria pod Rotuzem”) wspólnie z rodzicami i dziećmi namalowała na płótnie obraz farbami olejnymi. W czasie trwania warsztatów dzieci miały również możliwość wykonania tańca ze wstążkami gimnastycznymi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się muzyczne spotkanie z Aleksandrą Domarencką. Ta bardzo zdolna, młoda skrzypaczka wykonała wspaniały koncert na skrzypcach, po którym chętnie opowiadała o swojej pasji do tego instrumentu. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość dowiedzieć się jak prawidłowo trzymać trąbkę, zagrać melodię na dzwonkach diatolicznych oraz na bum bum rurkach (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej). Kolejnym wyzwaniem postawionym uczestnikom warsztatów było malowanie muzyki na folii przy relaksacyjnym podkładzie muzycznym. Istniała również możliwość realizacji twórczej aktywności podczas zabawy gliną. Po wykonaniu zadań dzieci mogły stworzyć mydlane bańki giganty. Wielką atrakcją okazało się wykonanie sorbetu z suchego lodu przez Kacpra Sproskiego, ucznia szkoły gastronomicznej oraz laureata wielu nagród w kręgu jego kulinarnych zainteresowań. Każdy uczestnik warsztatów miał możliwość skosztowania pysznego, lodowego deseru. Serdecznie dziękujemy naszym gościom: p. Marzenie Iskrzyckiej, Aleksandrze Domarenckiej, Kacprowi, Mateuszowi, Natalii Kowalczyk, Nikodemowi i Rebece Sadlik, zaangażowanym nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w organizacji warsztatów.
/Organizatorzy A. Bronowska, M. Derlich, E. Szuba-Paprzycka/